Tag Archives: витамини

Ова моќно овошје е единственото што ви треба оваа зима: Штити од вируси и бактерии, го чува срцето, спречува карцином!

Грејпфрутот е едно од најздравите плодови од семејството на суптропски цитруси, препознатливо во светот по горчливо киселиот вкус, но и по многу здравствени придобивки. За прв пат е произведен во Барбадос, како хибриден вид овошје, создаден со вкрстување на лимони и портокали. Денес, грејпфрутот се одгледува во скоро сите тропски …

Повеќе »

Како телото „сигнализира“ дека му недостасуваат одредени витамини и минерали

Телото ни дава многу информации, вклучително и што се случува во него, што не може да се види. Важно е да се обрне внимание на симптомите за да можеме да ги вратиме хранливите материи што ни се потребни за да се чувствуваме добро. Слаби крвни садови, грчеви во нозете, првут …

Повеќе »

Ако сакате долго да живеете оваа намирница е најдобар избор за ужина

Има многу намирници, кои можат да помогнат да ги зголемат вашите шанси да живете подолго. Сепак, една храна треба да биде на вашето дневно мени – боровинки. Боровинките се можеби малечки во споредба со другите овошја, но кога ќе ги погледнете здравствените придобивки од боровинките, тие лесно може да се …

Повеќе »

Намирници кои ги штитат белите дробови: Богата е со витамини А, Е и Д

Здравјето на белите дробови никогаш не било поважно отколку во пандемијата на коронавирус. Овој витален орган може да биде заштитен од болести и со правилна исхрана – намирници кои содржат витамини кои се многу важни за белите дробови. Сирење, јатки и лиснат зеленчук можат да бидат од голема помош во …

Повеќе »

Што е поздраво – туна или сардини?

Рибата е здрава, сите го знаеме тоа и треба да биде на нашето мени барем еднаш неделно. Сепак, податоците велат дека повеќето луѓе, од морска риба, консумираат претежно конзервирана туна и сардини, па многумина се прашуваат што од тоа е поздраво и подобро да се јаде. Витамин Е и калциум …

Повеќе »

5. причини зошто фетата е најздраво сирење

Ако уживате во грчка, медитеранска и средноисточна храна и тоакако знаете колку фета сирењето може просечен оброк да направи врвен. Она што можеби не сте го знаеле е дека фета сирењето не само што е многу вкусно, туку е и многу здрава храна. Некои би се осмелиле да кажат дека …

Повеќе »

Дете за малку ОСЛЕПЕЛО поради храната која секојдневно ЈА ЈАДЕМЕ!

Тој посетил неколку офталмолози и педијатри, но никој не успеа да му постави соодветна дијагноза. Австралиецот Ксијан Мур, кога имал 14. години, скоро ослепел бидејќи јадел само пилешко, пржени компири, леб и од течности пиел само газиран сок. Тој посетил неколку офталмолози и педијатри, но никој од нив не успеа …

Повеќе »

МОЌЕН ПРИРОДЕН ЛЕК – Стар 2.000 години и преполн со витамин Ц, ги штити коските, го јакне срцето, го чува мозокот: Оваа намирница е златен рудник на вашето здравје!

Иако повеќето од нас ја гледаат само на вкусна зимска салата – киселата зелка е многу повеќе од тоа и затоа ви предлагаме, без одлагање, да подготвите едно буре за вашето семејство Се верува дека киселата зелка потекнува од Кина, датира од пред 2.000 години. Бидејќи во тоа време немало …

Повеќе »

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Ладните месеци задолжително донесуваат и „ПОЈАКА ХРАНА“!? Не наседнувајте на теориите – Еве кои ВИТАМИНИ морате да ги внесувате!

Изобилство на храна полна со витамини може да се најде на пазарите и за време на есенските и зимските денови. Храната што најчесто се конзумира во постудени денови, од есен до пролет, е значително потешка и нездрава отколку во потоплите делови од годината, пред се затоа што не обрнуваме внимание …

Повеќе »