Tag Archives: вирус

Во глечер пронашле вируси од пред 15.000 години: За 28. ниту не се знаело

Научниците во примероци од мраз од глечерите на тибетското плато откриле досега непознати вируси кои датираат од пред 15.000 години. Откриените вируси се различни од оние што претходно ги евидентирале научниците, покажува студија објавена претходно оваа недела во списанието „Микробајом“. Тим составен од научници кои ги проучуваат климатските промени и …

Повеќе »

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Оние кои прележале корона и’ 3. месеци подоцнa ги чувствуваат овие симптоми

Замор и болка во мускулите се само некои од симптомите. Скоро едно од седум лица кои имале позитивни тестови за ковид 19 доживеале симптоми три месеци подоцна, според студијата од Велика Британија. Досега, најголемата студија за долгорочната корона на британскиот Завод за национална статистика открила дека луѓето со тој вирус …

Повеќе »

Германски вирусолог порачал дека вирусот нема да не напушти: „И’ догодина ќе мораме да се вакцинираме!“

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, вчера изјавил дека е многу веројатно дека сите ќе треба да се вакцинираат следната година против ковид 19. Мертенс за новинската група „Фанке“ изјавил дека во моментов нема информации за тоа кога ќе бидат потребни дополнителни „засилувачки дози“, а …

Повеќе »

ПОВТОРНО – ОПАСЕН ВИРУС ПРОНАЈДЕН КАЈ ЛИЛЈАЦИ ВО ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА: Стручњаците предупредуваат дека УБИВА ако не се лекува!

Смртоносниот вирус е пронајден кај лилјаците во пештерите во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека „болест слична на беснило“ може да убие луѓе доколку не се лекува. Јужно-австралискиот институт за јавно здравје издаде соопштение во кое го предупредува населението да избегнува какви било контакти со лилјаците. Д-р Луиз Флуд, од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИСТРАЖУВАЊЕ: Сите причини зошто противниците на вакцините се глупави и себични луѓе

Според анкетите на јавното мислење, луѓето кои ги обесхрабруваат другите да не се вакцинираат против коронавирус се сметаат за себични и глупави, пренесува Велс онлајн. Повеќе од 4. од 10. Британци (41. процент) сметаат дека луѓето што ја обесхрабруваат јавноста да се вакцинира се глупави, покажува истражувањето на Кралскиот колеџ …

Повеќе »

ТЕШКА БОЛЕСТ – Сè за вирусот „Западен Нил“ од кој почина Мира Фурлан: 80% од луѓето немаат никакви симптоми, еве колку е опасно!

Вирусот „Западен Нил“ првпат беше откриен во Америка во 1999. година, а познатата југословенска актерка наводно починала од него. Мира Фурлан почина во средата на 65-годишна возраст. Иако сè уште не е објавена официјалната причина за смртта, хрватските медиуми објавија дека вирусот „Западен Нил“ е причина за сериозно заболување. Како …

Повеќе »

Еве од што починала Мира Фурлан!

Последните неколку месеци ги помина во тешка ситуација, борејќи се за својот живот Легендарната актерка Мира Фурлан почина на 66-годишна возраст, а како што дознава Вечерњи лист од извори блиски до нејзиното семејство, актерката долго страдала од вирусот Западен Нил, кој и го пренел заразен комарец. Поради сериозното боледување, последните …

Повеќе »

Кој ќе оди во самоизолација добива 550 евра

Англискиот систем за тестирање и следење на вирусот корона овозможува исплата на поддршка од 500 фунти (околу 550 евра) на луѓе кои се изолираат откако добиле известување преку апликацијата. Парите веќе им биле достапни на луѓето на кои им било наредено да се изолираат преку програма за следење контакти преку …

Повеќе »

(ФОТО) Најлош случај на амнезија – Вирус му го оштетил мозокот и сега има сеќавања од само 7. секунди!

Некогаш славниот диригент и музичар преживеал опасен вирус во 1985 година… Клајв Веринг е Британец со најлош случај на амнезија во светот. Некогаш познат диригент и музичар, тој преживеал опасен вирус во 1985. година што му го оштетил мозокот. Му го спасиле животот, но мозокот е толку оштетен што Клајв …

Повеќе »