Tag Archives: вино

(ВИДЕО) КАКОВ МАЛЕР! Истекле 50.000 литри црно вино: Течело во потоци!

Во една шпанска винарија, во Виламалеа на југоистокот од земјата, почна да протекува резервоар со вино и така, на изненадување на сите, истекле скоро 50.000 литри од оваа скапоцена течност. Црвените потоци почнаа да течат, а литри и литри вино исчезнале со трепкање на окото. Работниците кои се нашле таму …

Повеќе »

(ФОТО) Меган Маркл има 50. килограми а НАЈМНОГУ САКА да го јаде ОВА!

Ако сте се прашувале што јаде Меган Маркл кога изгледа толку добро, еве го нејзиното мени. Меган Маркл е висока 171. см и тежи само 50. кг. За идеална фигура, таа вежба јога и секогаш јаде исто. Меѓутоа, таа често се почастува со чаша вино и со омилениот помфрит. Како …

Повеќе »

НАРОДНА МЕДИЦИНА – Една чашка дневно лекува аритмија и ангина пекторис: Овој народен напиток е спас за срцевите болни!

Кога чувствувате непријатност, како што се прескокнување на чукањето на срцето, прободување и болка во градите, користете го овој народен лек… Стресот е еден од најголемите предизвикувачи на срцеви заболувања. Современиот живот ни го диктира забрзаното темпо и многу стрес со кој се соочуваме, а во целата трка обично страда …

Повеќе »

(ВИДЕО) На споменикот на гробот монтирал буре со вино: За тие што ќе го посетуваат но и „за него“!

Синоќешното издание на РТЛ Директ на хрватската телевизија РТЛ донесе уште една необична приказна… Драган Колесариќ од Хрватска е вистински хит на интернет. Овој 83. годишен старец од Местото Лундберг близу Вараждин (Хрватска) е познат по својата љубов кон виното и добрата чашка.Но, далеку од тоа дека може да се …

Повеќе »

На свечениот ручек за папата Франциск ќе бидат послужени вина на винарницата „Стоби“

Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава утре (7 мај) ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби“. Најквалитетните вина на оваа винарница ќе се служат на свечениот ручек што ќе се организира во чест на папата Франциск и на кој, освен Светиот Отец, ќе присуствуваат …

Повеќе »

10. стари велигденски симболи: Ова мора да се најде на вашата трпеза а еве и’ што значи! 

Еве што треба да се најде на вашата велигденска трпеза, и какви значења имаат… Препород, Велигден или пролет се слави во разни цивилизации, а многу пагански обичаи од старите времиња се задржале се’ до денес и станале дел од обичаите на христијанските празнувања на Велигден. Некои од тие празници се Цветници, Врбица, Младенци …

Повеќе »

(ФОТО) Еве зошто Роналдо изгледа и игра како ѕвер:Португалецот открил како се храни!

Иако има 33. години, Кристиано Роналдо изгледа и игра како да е на врвот на кариерата, а за тоа е доста заслужен неговиот начин на исхрана… Познато е дека Роналдо има неверојатна работна етика и строго води грижа за исхраната. Португалецот открил каква храна јаде за појадок, ручек и вечера. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Грк одбил хемотерапија и дочекал 102. години: Погледнете го неговиот рецепт со кој го излекувал ракот!

„Барем ќе умрам среќен…“ Докторите во Грција во 1976. година на овој човек му дијагностицирале неизлечлив рак на белите дробови па тој се помирил со тоа дека ќе умре. Девет различни лекари му го кажале истото, дека му останале уште шест месеци живот и дека морал да почне со агресивен …

Повеќе »

(ФОТО) Еве на што Меган Маркле ја должи витата става

Тајната на совршената линија на Меган Маркле не е во откажувањето, како што многумина би помислиле, и како и’ американската прва дама си ги дозволува радостите за непцето. Како што Меланија не може да одолее на слатко, така Меган не може да одолее на помфрит и убаво црно вино, но …

Повеќе »