Tag Archives: виена

Јак земјотрес во близина на Виена

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Австрија денес, известува Европскиот медитерански сеизмолошки институт (ЕМСЦ). Земјотресот е регистриран на 45 километри југозападно од виенската област Фафоритен. Според ЕМСЦ, земјотресот бил на длабочина од 10 километри. #Earthquake (#Erdbeben) M4.6 strikes 50 km S of #Vienna (#Austria) 4 …

Повеќе »

ДЕЛАТ БЕСПЛАТНИ ТЕСТОВИ – Во продавница МОЖЕ – но само со негативен тест!

Тестовите може да се земат во околу 150 градски аптеки.Виенците ќе можат да ги достават таму за анализа, а истото ќе можат да го сторат и во стотици градски супермаркети. Од следната недела, Виена на стотици илјади нејзини жители ќе сподели бесплатни домашни тестови за да утврди дали се заразени …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Прва фотографија од крвникот од Виена – грижата на мајка му му’ направила проблем!

Фејзулај Кујтим (20), терорист кој синоќа изврши напад во центарот на Виена, е познат на Австриската федерална служба за борба против тероризмот (БВТ) веќе подолго време. Во април 2019 година, тој бил осуден на 22. месеци затвор за терористичко здружување, но тој бил ослободен,како малолетник, порано – во декември 2019. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Турските ММА борци се херои на Виена: Им помогнале на жена и ранет полицаец

Двајца турски ММА борци кои живеат во Виена преку ноќ станаа медиумска тема кога скокнаа да им помогнат на една жена и полицаец за време на смртоносниот терористички напад. Макаил Озен и Реџеп Гултекин, како што јавија австриските медиуми, накратко се појавуваат во вирално видео што е снимено за време …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Австрија завиена во црно: Во терористичкиот напад најмалку 5. мртви, 7. се борат за живот

Во најмалку шест поврзани терористички напади во Виена, пет лица се убиени, а најмалку седум се во критична состојба . Нападите се случија во центарот на главниот град на Австрија, кога околу 20 часот неколку напаѓачи започнаа да пукаат кон луѓето на улицата. Еден напаѓач е убиен, по другите се …

Повеќе »

Терористот од Виена е Албанецот Куртин, родум од Македонија

Австриските и европските медиуми не престануваат да пишуваат за синоќешниот терористички напад во Виена. Додека околу идентитетот на напаѓачот сè уште се шпекулира, главниот уредник на виенското списание „Falter”“, Флоријан Кленк, тврди дека станува збор за млад Виенец со албанско потекло од Северна Македонија. „Неговото име е Куртин С, тој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крв, пукање, паника: Потресни сцени од окупираната Виена

Во Виена синоќа се случија шест терористички напади, на различни локации во градот. Според австриската полиција, неколку лица биле убиени, а 15. биле тешко повредени. Еден напаѓач „се разнел“ додека трагал по преостанатите напаѓачи. Силни полициски сили ја опколија цела Виена. Според градоначалникот на Виена, Михаел Лудвиг, по состанокот на …

Повеќе »

НОВАК СКРШЕН: После поразот зборувал за смртта на својот духовен водач – Амфилохије!

ПРВИОТ тенисер на АТП-листата Новак Ѓоковиќ беше елиминиран од турнирот во Виена откако во четвртфиналето беше поразен од Италијанецот Лоренцо Сонега со 2:0. Simply incredible from Sonego 😱 One GIF to describe that result 👇 #ErsteBankOpen pic.twitter.com/SlkL5EdsE4 — ATP Tour (@atptour) October 30, 2020 По натпреварот, Новак ја коментираше веста …

Повеќе »

(ФОТО) Најзелен град на светот: Секои 18. дена во Виена има по еден нов парк

Градот со најдобар квалитет на живот оваа година беше прогласен и за „најзелен град“ на светот. Виена како милионска метропола има рекорден удел на зелените површини од вкупно 53. проценти: 1.000 паркови, 500.000 дрвја како и безброј зелени површини во градското подрачје. Во последните десет години, реновирани или новоизградени се …

Повеќе »