Tag Archives: видови

ОВА Е НАЈОПАСНАТА ФОРМА НА МАНИПУЛАЦИЈА: Толку е суптилна и подмолна што ја забележуваме само кога ни ја уништува ПСИХАТА!

Како да препознаете ментална манипулација… Менталната манипулација е најподмолниот вид психолошко насилство – толку подмолно и суптилно што честопати немаме поим што некој ни прави. Го забележуваме само крајниот резултат – сомнеж во себе, недостаток на самопочит, самодоверба… За жал, кога ќе почнеме да го забележуваме ова, тоа значи дека …

Повеќе »

КОЈ ВИТАМИН Д Е НАЈДОБАР – Д2 ИЛИ Д3: Многумина не знаат дека се практично неактивни додека не се случи ОВА!

Важен за имунитетот и здравите коски, витаминот Д постои во неколку видови … Витаминот Д се најде во центарот на вниманието на јавноста кога започна пандемијата на корона вирусот, бидејќи е многу важен за имунитетот. Сепак, постојат различни видови на овој витамин, па прашање е дали едниот е покорисен од …

Повеќе »

(ФОТО) Се родило бебе со РЕКОРДНИ 34 прсти на рацете и нозете! Дали ПОЛИДАКТИЛИЈАТА Е НАСЛЕДНА?

Кога се раѓаат бебињата, треба да имаат 20 прсти на рацете и нозете, но што да направите ако вашето бебе има повеќе? Полидактилија е состојба во која луѓето и животните се раѓаат со еден или повеќе дополнителни прсти на рацете, стапалата или шепите. Рекордер по најголем број прсти на рацете …

Повеќе »

Како растителните масти го намалуваат ризикот од мозочен удар

Факт е дека консумирањето премногу маснотии може да го зголеми нивото на холестерол, да ги затне артериите и да придонесе за зголемен ризик од мозочен удар и многу форми на срцеви заболувања, но и за дебелина, дијабетес, рак и голем број други состојби. Сепак, се чини дека типот на маснотии, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Лекар од одделот за брза помош открил пет работи што „изметот“ ги открива за здравјето

СЕКОЈ човек врши голема нужда. Помалку познат е фактот дека изметот всушност може да биде показател за пошироки здравствени проблеми. Лекарот за брза помош и јутубер Џордан Вагнер навел пет случаи во новото видео во кои изгледот, обликот, мирисот или текстурата на столицата се аларм. Измет тенок како молив „Столицата …

Повеќе »

Ако сте во неволја, ВРЕСКАЈТЕ, бидејќи мозокот реагира само на врескање!

Начинот на кој врескаме е сигнал со кој изразуваме одредена емоција. Експертите од Универзитетот во Цирих во овогодишното истражување идентификуваа најмалку шест различни психо-акустични позитивни и негативни типови на врескање, кои се поделени на „алармантни“ (повикување помош) и „не-алармантни“ (сигнализирајќи нешто што е многу важно емотивно). Тоа се: Гнев (негативно …

Повеќе »

Овие симптоми на рак на кожата никако не смеете да ги игнорирате

Според Cancer Researchu, во Обединетото Кралство, околу 16.200 луѓе се дијагностицираат со рак на кожата секоја година. Од тој број, 2.333 умираат. Забележувањето на раните знаци на болеста може да направи голема разлика кога станува збор за преживувањето, а експертите препорачуваат редовни прегледи на кожата. Изгореници од сонце ги зголемуваат …

Повеќе »

Што можат да покажат тестовите на антитела, а што не?

За коронавирусот сè уште не е познато, вклучувајќи го и прашањето за времетраењето на имунитетот по претходна инфекција. Прашањето збунува многумина, од научници до обични луѓе кои би сакале да знаат до кој степен се заштитени по првата доза на вакцината. Тестирањето на антитела може да одговори на некои прашања, …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Словенците тестирале 150. маски и откриле кои воопшто не се делотворни!

НЕКОИ маски филтрираат само 19 проценти од честичките, а некои околу 82 проценти, открила студијата на словенечкиот институт „Јожеф Стефан“. Од почетокот на пандемијата, неговите експерти ја тестирале ефективноста на 150. заштитни маски и материјалите од кои се направени, и дошле до заклучок дека нивната ефикасност многу варира, пренесува СТА. …

Повеќе »