Tag Archives: вера

Во среда е спомен на Вера, Љубов и Надеж и нивната мајка Софија: Има едно важно правило за тој ден!

Светата црква и Софија ја прогласила за маченичка бидејќи таа е заслужна за воспитувањето на своите ќерки, а и страдала заедно со нив додека ги мачел злогласниот император Адријан. На 30 септември во недела се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала …

Повеќе »

Жерар Депардје станал православец – Крстен во црква во Париз

Францускиот актер и руски државјанин Жерар Депардје се преобрати во православието крстејќи се во црквата Свети Александар Невски во Париз, пренесе Тас. „EЖерар Депардје беше крстен во нашата црква во петокот вечерта“, рекол претставникот на црквата и изјавил дека на церемонијата присуствувале блиски пријатели на уметникот. Претставникот на Црквата одбл …

Повеќе »

ВРАТЕТЕ ГИ ЧЕСТА И ОБРАЗОТ – Зошто децата ги плаќаат гревовите на родителите: Еве како да се ослободите од прадедовската клетва!

Дали има поголемо проклетство од гледање на сопственото дете како страда поради ваши лични грешки… Не толку одамна честа и образот беа двата збора на кои најмногу им се обрнуваше внимание. Постарите се грижеа да бидат пример за помладите, повторувајќи им на важноста за зачувување на честа и образот на …

Повеќе »

(ФОТО) Познатата авторка на текстови, Марина ТуцаковиЌ, го победила ракот: Еве како се излекувала!

Резултатите од последната контрола на која, била во почетокот на месецот покажуваат, како што се наведува, дека во организмот на Марина Туцаковиќ скоро воопшто нема малигни клетки, и дека најпознатата балканска авторка на стихови е на чекор до излекување. Марина е сигурна дека верата одиграла огромна улога и благодарна му …

Повеќе »

(ФОТО) Поради љубов ја променил верата: Сопругот на познатата глумица решил да премине во јудаизам!

Нејзината кариера од 2000. година тргнува по нагорна линија, кога станала забележана во филмот „Блискост“. За улогата во овој филм била номинирана и за Оскар,а освоила Златен глобус… Натали Портман со вистинско име Натали Хершлаг е родена на 9. јуни 1981. година во Ерусалим. Натали уште од малечка ја засакала …

Повеќе »

(ФОТО) Славниот пејач изјавил дека повеќе не е муслиман!

Некогашниот член на поп групата „Оne direction”,британскиот пејач Зејн Малик признал дека повеќе не може себе да се идентификува со исламот и дека повеќе не е муслиман. Еден од најплатените уметници во музичката индустрија, 25. годишниот Зејн Малик во интервју за британски „Вог“ рекол дека повеќе не верува во ниту …

Повеќе »

(ФОТО) Мрачна приказна на славната глумица: Била киднапирана и пронајдена во затворен багажник

Таа е една од најпознатите ѕвезди ан Холивуд и успешна деловна жена. Иако после успешните филмови „Медена“, „Син Сити“, „Фантастична четворка“ се повлекла од јавноста, Џесика Алба е име и лице познато во целиот свет. Последните години е посветена на својата компанија „The Honest Company“ и семејството кое и ја …

Повеќе »

Во недела е спомен на Вера, Љубов и Надеж и нивната мајка Софија: Има едно важно правило за тој ден!

Светата црква и Софија ја прогласила за маченичка бидејќи таа е заслужна за воспитувањето на своите ќерки, а и страдала заедно со нив додека ги мачел злогласниот император Адријан. На 30 септември во недела се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала …

Повеќе »

(ФОТО) Најважни совети на баба Ванга кои секој треба да ги знае и запамти!

Нема ништо пострашно од очајот. Тоа е најлошата болест. Нема чареза него – тоа уништува од внатре… Вангелија Пандева Гуштерова или како што ја нарекуваат – баба Ванга е бугарска пророчка родена во 1911. година во Струмица. Кога имала 12. години поради висока температура го губи видот. Од тој момент …

Повеќе »