Tag Archives: велигден

Шест супер салати со јајца од Велигден

Ако ви останале варени велигденски јајца, можете да ги користите како основа за некои од одличните оброк салата. Салатите со јајца се како нарачани за периодот по Велигден – тие се хранливи и можат да го покријат секој оброк, а ќе користите варени јајца, кои веројатно ги имате и вишок. …

Повеќе »

(ФОТО) ЗНАЕ ДА УЖИВА – Велигден и Први мај за паметење: Жешки фотографии од Наташа Беквалац од Египет

Поп-sвездата Наташа Беквалац веќе неколку дена, со своите ќерки, одмора во Египет. Нејзините фотографии покажуваат дека пејачката одлично се забавува. Наташа Беквалац отпатува во Египет заедно со нејзините наследниќки Катја и Хана, а објави и фотографии во костим за капење кои најдобро ги истакнуваат нејзините облини. Наташа ужива на лежалката, …

Повеќе »

Зошто на Велигден не треба да се оди на спиење пред полноќ?

За христијанските верници Велигден е најголемиот празник затоа што потсетува на денот на Христовото воскресение по распетието. Овој ден е придружен со разни обичаи, од кои некои се многу интересни. Легендата вели дека наутро на Велигден, треба да се измиеме со вода во која се натопуваат дренка, босилек и црвено …

Повеќе »

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА – НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА: „Екран“ на сите верници им го честита најголемиот христијански празник

Православните верници, кои се придржуваат до Јулијанскиот календар, денес го слават најголемиот христијански празник, победата на животот над смртта, воскресението на живиот Бог, Исус Христос. Велигден е најголемиот христијански празник затоа што суштината на христијанското учење значи Христово воскресение од мртвите, како победа на верата и животот над смртта. На …

Повеќе »

Денеска е Воскресение Христово Велигден: Христос воскресна!

Празникот на Христовото воскресение, Велигден несомнено е најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за никогаш да не заврши како …

Повеќе »

ПРАЗНИЧНА ПРОГНОЗА за 5. дена: Еве какво време не очекува

УХМР излезе со петдневна временска прогноза, за празниците… Денеска се очекува умерено до значително облачно и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне и во текот на ноќта претежно во западните делови ќе има врнежи од дожд. Минимална температура 11°C до 14°C. Максимална температура: 20°C до 31°C. …

Повеќе »

(ВИДЕО) 14. НАЈДОБРИ ВЕЛИГДЕНСКИ РЕЦЕПТИ: Солено и слатко, брзо и вкусно!

Изберете го најубавото и збогатете ја велигденската трпеза… Празниците се секогаш посебна инспирација кога станува збор за трпезата. Покрај убаво обоените и насликани велигденски јајца, домаќинките се обидуваат да се погрижат да има и други слатки и солени деликатеси инспирирани од најголемиот христијански празник. Затоа денес ви претставуваме 14. одлични …

Повеќе »

(ФОТО) Традицијата е во срцето: Маријана Новачевска ја завршила денешната велигденска „обврска“!

Православните обичаи велат дека денес, рано наутро, пред разденување се вапцуваат првите велигденски јајца… Како тука, во Македонија, така е и кај нашинците во Австралија, а пример за тоа колку се вредни македонските жени даде познатата пејачка, Маријана Новачевска, која на Фејсбук ги покажа своите дела…И, мораме да признаеме дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАБЛИЖУВА ВЕЛИГДЕН – Еве уште една идеја за убави и необично обоени јајца – Вака Русинките бојадисуваат јајца со салфети и со чепкалки за уши прават вистински магии

За овој метод на шарање ќе ви требаат бои во кесички, ладна вода, оцет, неколку салфети, стапчиња за уши и онолку ластичиња за тегли колку што ќе бојадисувате јајца… Велигден веќе ни се приближува, а во четврток домаќинките ќе треба да ги бојадисаат своите велигденски јајца, па доколку се уште …

Повеќе »