Tag Archives: ватикан

МОМЧЕ ЗА ПРИМЕР – ПРВ СВЕТЕЦ СО ПРОФИЛ НА ФЕЈСБУК: Момче од Милано, кој починал на 15. години, прогласен за светец во Ватикан – го викаат Божји инфлуенсер

Карло Акутис, кој починал од леукемија кога имал 15. години, во 2006. година, бил длабоко религиозен љубител на компјутерски науки од Милано, а самошто во Ватикан беше прогласен за локален светец. Карло бил обично момче, но со своето знаење им помагал на епархиите да создадат свои веб-страници, потоа создал интернет-изложба …

Повеќе »

(ФОТО) ПАПАТА ИМА НОВ АВТОМОБИЛ: Доаѓа од Романија!

Светиот Отец добил нов папамобил како подарок,со кој ќе ја зајакне ватиканската „ергела“. Автомобилот беше претставен како подарок од групата „Рено“, а клучевите му беа врачени на папата директно од Кристоф Дриди, директорот на „Рено“ за Романија и директорот на „Дачиа“, и Ксавиер Мартинет, извршниот директор на „Рено Италија“. Редизајнираната …

Повеќе »

(ФОТО) Македонското девојче, Сара Бекири во Ватикан победи на светски уметнички перформанс: Ја оправда довербата на Папата!

„Сара Бекири, талентирано петгодишно чупе од Скопје го виде ВАТИКАН и победи. Расната во Македонија, во детството поминато со многу тензии, во бројно семејство, својот детски уметнички ‘протест’ го покажува и искажува додека слика. Пријавена на светски детски уметнички перформанс во ВАТИКАН, на покана од Папата, Сара Бекири помина прекрасна …

Повеќе »

(ФОТО) Тајни места на нашата планета на кои обичните смртници немаат пристап…

Тајната линија на метрото на наоѓа 200. метри под московските улици. Тунелот (Метро) е изграден за време на Сталин, а ги спојува Кремљ со останатите важни точки на градот како што е на пример аеродромот. До тунелот, а со самото тоа и до метрото, може да се дојде само со …

Повеќе »

(ВИДЕО+18) Се соблекла среде Ватикан: Полицијата ги конфискувала сите снимки, оваа е една од ретките!

На Плоштадот на Свети Петар во Ватикан на Денот на мајките посетителите имале можност да видат необична глетка. Тоа го приредила активистката на „секстремистичката“ украинска група „Фемен“ која се оттргнувала од полицајците додека со голо торзо „доела дете„ среде Плоштадот Свети Петар. Протестниот перформанс на полуголата жена со натписот „alma …

Повеќе »

(ФОТО) Кети Пери и Орландо Блум ја потврдиле врската: Заедно кај папата Фрањо

Двојката на средбата со Светата столица имала црна облека, како што наложува ватиканскиот протокол.Пејачката и глумецот во2016. година објавија дека раскинале после две годишна врска… „Ве поздравувам од Рим, поточно од Ватикан каде сум со мама, милиот и менаџерот. Денот е прекрасен а јас сум многу среќна што можам да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Свештениците во Ватикан се гаѓале со снежни топки

Ладниот бран донесе многу проблеми во Европа, но за некого и радости… После пет години во Рим паднал снег, а за свештениците во Ватикан донел многу радости. Наместо да се посветат на молитви тие излегле на плоштадот во Ватикан и се гаѓале со снежни топки…  

Повеќе »

Во присуство на папата жените се секогаш облечени во црно:Само 7. жени во светот можат да носат бело

Папскиот град се претвора во суверена територија дури во 20-тите години на минатиот век, но Ватикан отсекогаш бил центарот на Римокатоличката црква уште од 4. век. Оттогаш наваму западната црква задржа и непроменети многу од традициите, пишува huffingtonpost.com. Едниот е поврзан со начинот на кој жените треба да се облекуваат …

Повеќе »