Tag Archives: ванчо петрушевски

(ФОТО) Не напушти ненадејно и ги остави своите „бројни ликови“: Ванчо Петрушевски денес ќе полнеше 70 години!

Годините минуваат, но не се забораваат и бројните ликови кои во текот на својата долга и успешна кариера ги оствари Ванчо Петрушевски… „Рамче, Цаци, Сотка, Ване нека ти е среќен роденденот, таму горе и спокој на твојата прекрасна и уметничка душа! Фотографијата е од последниот роденден на Ванчо. Ванчо Петрушевски …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕПОВТОРЛИВО И ОРИГИНАЛНО: „Балкан бенд“ ја пее македонската химна – ВИЗИОНЕРИ ПРЕД ВРЕМЕ уште од 2011. година!

Безвременски хумор и сатира…тоа се претставите, скечевите…на прославените македонски актери Тие со својот хумор и сатира не смееа до солзи…Претставите кои ни ги овозможија Ванчо Петрушевски, Гоце Тодоровски, Ѓокица Лукаревски, Благоја Чоревски, Владимир Дади Ангеловски, Емин Унџел, Димче Мешковски се едноставно БЕЗВРЕМЕНСКИ! „Балкан бенд“ се собира и прави нова химна. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Премиера на филмот „Мејкинг оф“ на 6. септември: Ванчо Петрушевски во една од последните улоги!

Премиерата на првиот македонски филм во жанрот еротска комедија, „Мејкинг Оф“ ќе се одржи на 6. септември во 20.30 часот во кино салата Синеплекс. Во филмот, меѓу актерската екипа е и Ванчо Петрушевски, кој почина минатата недела. Филмот е проект на продуцентската куќа „Аурипигмент“ од Скопје, а е работен според …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Еден на еден“: Сеќавање на местенката што Ванчо го чинела 47. илјади денари!

Минатата година во февруари, Жаре во „Еден на eден“ ги угости едни од најпознатите македонски актери на сите времиња, незаменливите: Гоце Тодоровски, Ванчо Петрушевски и Благоја Чоревски. Тие раскажале за нивните многубројни анегдоти, за театарските претстави, за македонските народни приказни и многу повеќе. Плус, во студиото била и волчицата Тара …

Повеќе »

(ФОТО) Последен поздрав за Ванчо Петрушевски: Гоце низ солзи, едвај, се прости од својот вечен другар!

На комеморацијата во Драмски со солзи и шок колегите глумци се простија од својот колега, пријател, другар…Ванчо Петрушевски… „Твоето ненадејно заминување од светот на македонскиот театар остави место што никогаш нема да биде пополнето, зошто твојот уникатен талент и актерското мајсторство не можат да се копираат. Ванчо, му остави непроценливо …

Повеќе »

(ФОТО) Колегите се простуваат од Ванчо Петрушевски: Чувај се таму во светлината, но чувај не и нас!

Доајенот на Драмски театар и актер почина од струен удар во скопското село Орешани Еден од најпознатите македонски актери, Ванчо Петрушевски, почина на 67-годишна возраст. По тој повод, дел од неговите колеги објавија статуси преку кои се збогуваат со него. Подолу ви ги пренесуваме нивните статуси посветени на Петрушевски.

Повеќе »

(ФОТО) Васил Атанасов: Ванчо Петрушевски беше омилен и меѓу најмладите!

Васил Атанасов на својот профил на Фејсбук од непрежалениот глумец се прости со сеќавање… „Додека работев во Велјуса, како наставник по музика, едно сабајле дојде Ванчо Петрушевски заедно со Гоце Тодоровски и ме замолија да ги придружувам музички на сите нивни концерти кои им беа организирани по сите основни училишта …

Повеќе »

Замина како што живееше – брзо и тивко: Погребот и комеморацијата на Ванчо Петрушевски во понеделник

Веста за смртта на актерот кој во Македонија остави голема трага, Ванчо Петрушевски, првично беше дочекана како шок бидејќи за сите кои го познаваа беше скоро невозможно таков човек, личност, полн со енергија, секогаш „во акција“ едноставно да умре…Невозможно… Но, првичниот шок ја замени реалноста – Ванчо Петрушевски умре во …

Повеќе »

ПОЧИВАЈ ВО МИР ЛЕГЕНДО: Трагично загина Ванчо Петрушевски

Еден од најпознатите македонски актери, Ванчо Петрушевски, почина денес на 67.годишна возраст. Како што известуваат медиумите, причината за смртта е струен удар. По ударот, била веднаш повикана Брза помош, но за жал било предоцна да се спаси животот на Ванчо. Ване!!!Која ми јавија, прво што помислив беше дека и ова …

Повеќе »