Tag Archives: валтери ботас

На Леклер прва пол позиција во кариерата

Возачот на ферари, Шарл Леклер, ја освоил првата пол позиција во кариерата, откако бил најдобар на квалификациите пред втората трка на сезоната на Формула 1, Големата награда на Бахреин. Доминацијата на Скудеријата на званичниот тренинг ја дополнил Себастијан Фетел, кој ќе тргне до второто место. Третата поозиција на стартот му …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проклетстово на пол позицијата продолжува: Ботас го зазеде тронот на стартот на новата сезона на Формула 1

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, победи во првата трка на годинешниот шампионат на Формула 1 за Големата награда на Австралија во Мелбурн. Ботас веднаш на стартот го обиколил тимскиот колега Луис Хамилтон и водел од почетокот се до крајот и ја остварил четвртата победа во кариерата, и покажал дека „проклетството“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1 – Големата награда на Австралија: Фетел и Ботас се заканувале но пол позиција за Луис Хамилтон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ја осови пол позицијата на првата трка на сезоната за Големата награда на Австралија, пред тимскиот колега Балтери Ботас. Актуелниот светски шампион најбрзиот круг го извел во време од 1:20.486 и така ја потврдил континуираната доминација од претходните тренинзи.Тој ова време го одвезол во последниот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГН на Бразил:Нова пол позиција за Хамилтон, Фетел ќе стартува втор!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред денешната трка за ГН на Бразил, која е претпоследна во оваа сезона во Формула 1 шампионатот. QUALIFYING CLASSIFICATION: Career pole No. 82 for @LewisHamilton #BrazilGP 🇧🇷 #F1 pic.twitter.com/7h0gn11aic — Formula 1 (@F1) November 10, 2018 Британецот до 10. пол позиција оваа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон останува владетел на „Сузука“ – титулата се’ поблиску!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше во трката за Големата награда на Јапонија. Актуелниот шампион славеше на шест од последните седум трки на патеката „Сузука“. Британецот трката ја заврши во време од 1:27:17.062. Another commanding drive, and a giant step towards a fifth drivers' title for @LewisHamilton #JapaneseGP 🇯🇵 #F1 …

Повеќе »

ГН на Јапонија: 80. пол позиција за Хамилтон – фетел сам се „уништил“!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, во квалификациите пред Големата награда на Јапонија ја освоил пол позицијата, осма во сезоната, 80. во кариерата, со време од 1:27.760. Неговиот тимски колега, Валтери Ботас, го зазел второто место за 0.299 секунди заостаток, додека на третата позиција се пласирал Макс Ферстапен со заостанување од …

Повеќе »

(ФОТО) Хамилтон и Ботас најбрзи на вториот тренинг

Возачот на Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон бил најбрз на вториот тренинг во Сочи пред неделната трка за Големата награда на Русија. Актуелниот шампион и водечкиот во генералниот пласман остварил најдобар резултат (1:33,385) пред клупскиот колега Валтери Ботас (+0,199). Третото и четвртото место ги зазеле возачите на Ред Бул, Макс Ферстапен …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1 – ГН на Кина:Рикиардо до голема победа, Фетел најголем губитник!

Откако Верстапен се прецени во обидот да го претекне Хамилтон и ја напушти патеката, Даниел Рикиардо со извонредно и прецизно возење почна да напредува. Најпрво го помина Хамилтон, потоа и Фетел, за на крајот да го „реши“ и Ботас и да стигне до првата позиција и голема победа. Даниел Рикиардо …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1: Како Кими Раиконен го прегази својот механичар?

Германецот Себастијн Фетел (Ферари) е победник на трката за Големата награда на Бахреин, во рамки на Светското првенство на возачи во Формула 1, но тркатата ја обележал инцидентот на неговиот клупски колега, Кими Раиконен… Фетел во својата годинешна победа стасал во исто толку трки, пред двоецот на Мерцедес, Финецот, Валтери …

Повеќе »