Tag Archives: валтери ботас

(ФОТО) За Хамилтон рекорд на патеката и пол позиција во Франција

Во недела за Големата награда на Франција од пол позицијата ќе тргне возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон. Најдорото време во квалификациите пред неделната трка за Големата награда на Франција ја имал возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, кој два пати го соборувал рекордот на патеката. Новиот рекорд на патеката е 1:28.448 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон излезе најдобар коцкар во Монте Карло

Луис Хамилтон ја оствари четвртата победа оваа сезона, инаку 77. во кариерата, на многу интересната Голема награда на Монако во Монте Карло… Стартот не донесе големи возбуди, Верстапен го нападна Ботас, но некарактеристично за него се повлече пред првата кривина. Од водечките единствено Даниел Рикардо напредуваше и на почетокот го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Одлични квалификации во Монте Карло: Хамилтон „од никаде“ до пол позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Монте Карло. HAMILTON: "This is the race every driver dreams of. You put everything into it. We've arrived with a great car. This pole means so much. I had to dig deeper than ever. The …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Големата награда на Шпанија: Мерцедес најбрз во Каталуња, денеска Хамилтон беше подобар од Ботас!

Мерцедес стигна до еден-два победа на ГН на Шпанија, за разлика од синоќешните квалификации, денеска Луис Хамилтон беше подобар од Валтери Ботас во трката. Don't drop him! What a way for Mercedes-Benz boss Dieter Zetsche to bow out 👏#SpanishGP 🇪🇸 pic.twitter.com/pQiE63AxVZ — Formula 1 (@F1) May 12, 2019 „Сребрената стрела“ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Дуелот на Мерцедесите за пол му припадна на Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја освои пол позицијата пред Големата награда на Шпанија, пета трка во годинешниот шампионат на Формула 1… Валтери Ботас ќе ја започне утрешната ГН на Шпанија од пол позиција, Финецот попладнево одново беше подобар од тимскиот колега Луис Хамилтон во квалификациите. Продолжува доминацијата на Мерцедес, …

Повеќе »

(ФОТО) Во Баку пол позиција за Ботас: Мерцедес повторно со 1 – 2

Во последниот круг на квалификациите Валтери Ботас успеа да ја освои пол позицијата во Баку, за Големата награда на Азербејџан. Фаворизираниот Макс Ферстапен не излезе кога и другите уште еднаш да си ја „проба среќата“ па мораше да се задоволи со четвртата позиција за старт. Мерцедес повторно со 1 – …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон во првата кривина го престигнал Ботас и победил во Кина – Циркус во Ферари

Британецот Луис Хамилтон е победник на Големата награда на Кина која се овзела утрово во Шангај. Wins the landmark 1000th F1 race Victory for the second Grand Prix in a row Goes to the top of the championship standings Not a bad Sunday for @LewisHamilton #ChineseGP 🇨🇳 #Race1000 pic.twitter.com/84Roskji6q — …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ф1 – Кина – квалификации: Пол позиција за Ботас, Мерцедес во првиот ред!

Валтери Ботас, возачот на Мерцедес, јубилејната 1.000 трка на Формула 1 ќе ја зпапочне од првата позиција откако беше најбрз на квалификациите за Големата награда на Кина. Финецот од пол позиција ќе тргне по седми пат во кариерата, прв оваа сезона.Ботас во Q3 извозел најбрз круг во време 1:31.547. „Тоа …

Повеќе »

(ФОТО) Бахреин е на Хамилтон: Подиумот мала утеха за Леклер

Возачот на Мерцедес и актуелен светски шампион, луис Хамилтон, е победник на Големата награда на Бахреин, втората трка во шампионатот на Формула 1… A first podium finish for Leclerc but not the step he would have hoped for 😮 Mercedes take their second 1⃣-2⃣ of the season at a drama-filled …

Повеќе »