Tag Archives: валтери ботас

(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен „го скрши“ Мерцедес на Силверстон!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен триумфираше на Големата награда на 70-годишнината од Формула 1, петта трка од годинашниот шампионат. Младиот Холанѓанец ја прекина серијата од четири победи на возачите на Мерцедес на „Силверстон“ од почетокот на сезоната, а во исто време стигна до деветтиот триумф во кариерата. Второто место …

Повеќе »

ФОРМУЛА 1- За Ботас пол позицијата во Силверстон

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботис, ја освои пол позицијата во трката за Големата награда на Велика Британија, што ќе се вози утре на патеката Силверстон, за 70-годишнината од Формула 1. Финецот стигна до својата 13-та најдобра стартна позиција во кариерата во време од 1:25.154 минути, со 63 илјадитинки предност во …

Повеќе »

Ботас во Остин тргнува од пол позиција

Пол позицијата пред неделната трка за Големата награда на Соединетите држави ја освои возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Во интересни квалификации пред неделната трка за Големата награда на САД која се вози во Остин, најбрз беше возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Ботас го извези најбрзиот круг со 1:32.029, поставувајќи нов …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ботас добро минал, но не и болидот!

Квалификациите во Мексико ги одбележа несреќата на Валтери Ботас Возачот на Мерцедес ја загубил контролата над возилото во 17. свиок и со левото тркало удрил во ѕидот. За среќа, Ботас не е повреден, но болидот е доста оштетен. Ботас денеска ќе стартува од шестата позиција. A nightmare end to qualifying …

Повеќе »

ФОРМУЛА 1 – „Сузука“ за Ботас: Мерцедес за историја

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на Големата награда на Јапонија, 17-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1, каде германскиот тим ја обезбеди титулата во конкуренцијата на конструктори. Финецот на легендарната Сузука ја забележа својата трета победа сезонава и шеста во кариерата, пред Себастијан Фетел во Ферари. На третата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА 1 – ГН на Унгарија: Макс Верстапен до првата пол позиција во кариерата

Макс Верстапен стигна до својата прва пол позиција во кариерата и стана 100. различен возач кој победик на квалификации во Формула 1 Гранд При викенд. Зад него возачите на Мерцедес, Ботас преблиску, Хамилтон на две десетинки, а Ферари помалку од половина секунда. По првата серија летечки кругови, Макс Верстапен на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Силверстоун: Ботас до 10. пол пред Хамилтон и Леклер

Валтери Ботас е победник во квалификациите за ГН на Велика Британија, Финецот беше побрз од тимскиот колега Луис Хамилтон за само 6 илјадитинки. Продолжува доминацијата на Мерцедес на Силверстон, Ферари се закани дека може да им ги помати сметките на ривалите, но исто како и минатата година, тимот од Маранело …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Макс Ферстапен го истурка Леклер за нов триумф во Австрија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен победи на Големата награда на Австрија, деветата трка на годинешниот шампионат на Формула 1. Младиот Холанѓанин славел на „Ред Бул рингот“ откако од патеката три круга пред крај во борбата за водство, во третата кривина го истурка Шарл Леклер во Ферари. Монегашанинот водел во …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Нова еден-два победа за Мерцедес – Хамилтон доминираше во Франција

Луис Хамилтон го предводеше Мерцедес до еден-два победа на „Пол Рикар”, Британецот беше во водство од прв до последен круг и мина низ целта со речиси 20 секунди предност во однос на Валтери Ботас. Прилично досадна трка во Франција со малку возбудувања на врвот и возачите кои се борат за …

Повеќе »