Tag Archives: валтери ботас

(ФОТО) Луис Хамилтон: „До крајот на сезоната ќе побелам!“

Луис Хамилтон, актуелниот светски шампион во Формула 1, верува дека Ред Бул може да биде дури и побрз од неговиот Мерцедес на следните трки. Хамилтон славеше на првата трка сезонава во Бахреин, но со многу среќа бидејќи Макс Верстапен од Ред Бул беше побрз во квалификациите и во поголемиот дел …

Повеќе »

(ФОТО) Триумфот во трилерот во Бахреин за Хамилтон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја отвори сезоната со триумф на трката за Големата награда на Бахреин, бидејќи во директниот дуел за победа беше подобар од Макс Ферстапен во Ред Бул. 🏁 TOP 10 FINISHERS 🏁 1 HAM 📸2 VER3 BOT4 NOR5 PER6 LEC7 RIC8 SAI9 TSU10 STR#BahrainGP 🇧🇭 #F1 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен недопирлив на затворање на сезоната во Абу Даби

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на трката за Големата награда на Абу Даби, со што заврши годинешниот шампион во Формула 1. Холанѓанецот ја забележа втората победа оваа сезона на патеката „Јас Марина“, и вкупно 10-та, и со тоа стана првиот возач кој не ги брани боите на Мерцедес, …

Повеќе »

Пол позиција во Абу Даби за Макс Ферстапен

Макс Ферстапен ќе стартува од првата позиција на ГП на Абу Даби пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон. Ова е трета пол позиција на возачот на Ред Бул во неговата кариера. Ферстапен беше прв пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон и така тој успеа да го совлада Мерцедес за прв …

Повеќе »

Ферстапен најбрз на FP2, Мерцедес трети и четврти

Возачот на Ред Бул, Макс Ферштапен беше најбрз на вториот слободен тренинг пред Големата награда на Турција во недела. Макс Ферстапен беше најбрз возач и на вториот тренинг. Возачот на Ред Бул, најбрзиот од 37. извозени кругови, го заврши за време 1:28.330. Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк имаше второ најдобро …

Повеќе »

Големата награда на Русија за Валтери Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на трката за Големата награда на Русија, 10-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Финецот славеше по втор пат во својата кариера во Сочи, каде ја оствари втората победа годинава, и деветта во кариерата. Најблиску до Ботас беше Макс Ферстапен во болидот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен „го скрши“ Мерцедес на Силверстон!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен триумфираше на Големата награда на 70-годишнината од Формула 1, петта трка од годинашниот шампионат. Младиот Холанѓанец ја прекина серијата од четири победи на возачите на Мерцедес на „Силверстон“ од почетокот на сезоната, а во исто време стигна до деветтиот триумф во кариерата. Второто место …

Повеќе »

ФОРМУЛА 1- За Ботас пол позицијата во Силверстон

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботис, ја освои пол позицијата во трката за Големата награда на Велика Британија, што ќе се вози утре на патеката Силверстон, за 70-годишнината од Формула 1. Финецот стигна до својата 13-та најдобра стартна позиција во кариерата во време од 1:25.154 минути, со 63 илјадитинки предност во …

Повеќе »

Ботас во Остин тргнува од пол позиција

Пол позицијата пред неделната трка за Големата награда на Соединетите држави ја освои возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Во интересни квалификации пред неделната трка за Големата награда на САД која се вози во Остин, најбрз беше возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Ботас го извези најбрзиот круг со 1:32.029, поставувајќи нов …

Повеќе »