Tag Archives: ус опен

Фуриозен пресврт на Надал за 23. Грен слем финале

Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал, се пласирал во финалето на УС Опен, откако во полуфиналето го совладал Аргентинецот, Хуан Мартин Дел Потро до 3:1 во сетови. Шпанецот се пласирал во своето 23. финале на Грен слем турнирите, а за 16. титула ќе игра против Кевин Андерсон кој го совладал …

Повеќе »

Стивенс и Киз во првото Грен слем финале

Американските тенисерки Слоун Стивенс и Медисон Киз прв пат во кариерата се пласирале во финале на некој Грен слем турнир. 24. годишната Стивенс во одличен полуфинален дуел ја совладала легендарната Венус Вилијамс со 6:1, 0:6, 7:5,додека две години помладата Киз ја декласирала Коко Вандевеј со 6:1, 6:2. Стивенс, моментално 83. …

Повеќе »

Кевин Андерсон ќе игра во финалето на УС Опен

Пред почетокот на УС Опен тешко дека било кој би помислил дека е можен ваков наслов, но 31. годишниот јужноафриканец Кевин Андерсон по прв пат во кариерата ќе заигра во финале на еден Грен слем. Тој во полуфиналето, после два часа и 57 минути го совлада Пабло Карењо Буста со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Супериорниот Надал на Рублов му препуштил само пет гема!

Рафаел Надал со убедлива победа над Русинот, Андреј Рублов, се пласирал во полуфиналето на УС Опен, последниот Грен слем во сезоната. Шпанецот работата ја завршил за само едне час и 40 минути и на 19. годишниот ривал му препуштил само пет гема – 6:1, 6:2, 6:2. Рафа доминирал во својот …

Повеќе »

Федерер и Надал во борба за полуфиналето и меѓусебен дуел

Синоќа на УС Опен, се играа вторите четирифинални дуели а шпанскиот тенисер Пабло Карено Буста и Кевин Андерсон од Јужна Африка беа подобри од своите ривали и ќе играат во првото полуфинале на Грен слемот УС Опен во Њујорк. Во четвртфиналето Буста во три сета го совлада Диего Шварцман од Аргентина …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Федерер и Надал рутински до четирифиналето

Роџер Федерер е во четирифиналето на УС Опен откако во три сета,6:4, 6:2, 7:5, го победил Германецот Филип Кошрајбер. .@rogerfederer defeats Kohlschreiber 6-4, 6-2, 7-5 to set up a highly anticipated QF against Del Potro!#USOpen pic.twitter.com/0MbQnlGhsj — US Open Tennis (@usopen) September 5, 2017 Во 12. мечеви од 2005. година …

Повеќе »

(ВИДЕО) Федерер рутински на патот кон Надал

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ја пружил својата најдобра партија на годинешниот УС Опен победувајќи го Фелисиано Лопез во третото коло, за само час и 48. минути, во три сета – 6:3, 6:3, 7:5. Федерер во наредното коло ќе игра против Германецот Филип Кошрајбер кој во саботата без поголеми проблеми го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Надал го приземјил забревтаниот „среќен губитник“ Маер

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал, се пласирал во четвртото коло на УС Опен откако во голема борба го совладал Аргентинецот, Леонард Маер. Slightly later than advertised, Rafa #Nadal vs Leo #Mayer is coming up – but the roof is apparently being closed due to rain in NY. pic.twitter.com/9ZWwz6v9Qq — Live Tennis …

Повеќе »

УС Опен: Надал и Федерер тешко но се пласираа за третото коло

Првиот светски рекет Рафаел Надал се избори за третата рунда на Грен слемот УС Опен, откако утринава го победи јапонскиот тенисер Таро Данеи со 3:1. 121.от на АТП ранг листата имаше одличен старт и го доби првиот сет со 6:4, но потоа следуваше доминација на фаворитот и освоени три сета …

Повеќе »