Tag Archives: ус опен

(ВИДЕО+ФОТО) Титулата на УС опен за Ѓоковиќ: Солзи и комплименти!

Новак Ѓоковиќ го освои УС Опен, последниот Грен слем во сезоната со победата над Аргентинецот, Хуан Мартин дел Потро, со 3:0 во сетови (6:3, 7:6(4), 6:3). Respect is earned, not given. Here’s to many more battles…@DjokerNole 😀 @delpotrojuan#USOpen pic.twitter.com/3hrnRYsP9F — US Open Tennis (@usopen) September 10, 2018 За Новак Ѓоковиќ …

Повеќе »

(ФОТО) Судир на титани: Ѓоковиќ и Дел Потро во борба за њујоршката круна

Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин дел Потро од 22. часот го играат финалето, во машкиот ждреб, од Отвореното првенство на Соединетите Американски Држави. Средбата на двајцата тенисери, во самата најава е спектакл, бидејќи и двајцата играат неверојатен тенис, а во минатото знаеле да одиграат неверојатни мечеви. Новак и Хуан Мартин …

Повеќе »

(ВИДЕО) Серена падна!Доминација на Осака за првата Грен слем титула!

Младата јапонска тенисерка, Наоми Осака (20), ја освои првата Грен слем титула во кариерата со победата во финалето на УС Опен над серена Вилијамс со 2:0 во сетови. Осака ја совлада легендарната Американка во возбудлеив меч, 6:2, 6:4, за еден час и 19. минути игра и стана прва Јапонка која …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС Опен: Ѓоковиќ супериорно до финалето против Дел Потро – Рафа предаде поради проблеми со коленото!

Новак Ѓоковиќ по осми пат ќе игра во финалето на УС Опен… Шестиот играч на светот во полуфиналето го победи Јапонецот, Кеи Нишикори, со 6:3, 6:4, 6:2, и така му се освети за поразот во полуфиналето од 2014. година. Новак во супериорна игра дојде до 15. триумф против Нишикори, од …

Повеќе »

Надал и дел Потро во полуфиналето на УС Опен: Рафа после 4. часа „го скрши“ Доминик Тим

До два часот наутро се играше четирифиналниот меч помеѓу Рафал Надал и Доминик Тим. Во инфаркт меч се изменуваа кој ќе биде подобар или ќе згреши за да на крај победникот го одреди еден поен: 7:6, 6:4, 7:5, 6:7, 6:7. RAFA PREVAILS! In 4 hours and 49 minutes, @RafaelNadal defeats …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС Опен: Федерер елиминиран,Ѓоковиќ и Чилиќ во четирифинале!

Љубителите на тенисот ширум светот сепак нема да имаат можност да уживаат во пресметката помеѓу Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер во четирифиналето на УС Опен, откако Швајцарецот рано утрово (во 7. часот по наше, инаку 01. по американско време) беше елиминирн во осминафиналето. Австралијанецот Џон Милман ноќеска направи сензација,и после …

Повеќе »

УС Опен четирифинале:Рафа мина понатаму, денес е ред на Ѓоковиќ и Федерер…

Доцна синоќа се одиграа мечевите од 16. финалето во машка конкуренција. Рафаел Надал се изнамачи со Николас Башивашвили (3:1), дел Потро беше убедлив против Борна Чориќ, кој се повреди во вториот сет, и понатаму мина со лесни 3:0.Ишнер го изненади фаворизираниот Раониќ и во пет сета се пласираше во осминафиналето. …

Повеќе »

(ФОТО) Спектакл пред УС Опен: Серена Вилијамс го победила Рафаел Надал

Спектакл во хотелот „Lote Njujork palas“ како најава за претстојниот, последен Грен слем во сезоната, УС Опен, кој почнува во понеделник, 27. август. На церемонијата се појавиле актуелните шампиони на љујоршкиот Грен слем, Слоан Стивенс и Рафаел Надал, како и Серена Вилијамс, Ник Кирјос и браќата Зверев, Александар и Миша. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Големиот Надал: Фуриозна победа против Андерсон за 16. титула на Грен слем

Шпанскиот тенисер во финалето на УС Опен ја оправда улогата на фаворит и убедливо во три сета го совлада Кевин Андерсон, (6:3, 6:3, 6:4). Congrats to Rafael Nadal on defeating Kevin Anderson in straight sets to win his third #USOpen pic.twitter.com/vXffUzo6tD — Dylan (@DylansFreshTake) September 10, 2017 „Тоа беа две …

Повеќе »