Tag Archives: ус опен

КОРОНАВИРУС ВО СПОРТОТ – Го критикувала Ѓоковиќ, а сега ја избркале од трунир поради кршење на корона протокол

Американката Даниел Колинс е исфрлена од тенискиот турнир World Team Tennis во Западна Вирџинија заради кршење на протоколот за „ковид-19“, соопштиле организаторите. „Ние ја отпуштивме Даниела Колинс, откако таа ги прекрши нашите протоколи за ‘ковид-19’ и ги напушти Greenbrier Resort и државата Западна Вирџинија“, рекол извршниот директор на WTT, Карлос …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Надал во ЕПСКО ФИНАЛЕ до 19. Грен слем титула!

Во финалето на УС Опен, во натпревар кој траеше скоро пет часа, Рафаел Надал го победи Данил Медведев со 3-2 во сетови. Надал поведе со 2:0, но Медведев успеа да се врати, да го освои третиот и четвртиот сет, сепак во петтиот пресуди искуството на Надал во однос на младиот …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Меган Маркл нема време за кралицата но има за другарка и Серена: Војвотката од Сасекс сама на синоќешното финале на УС Опен!

Кога Меган Маркл беше на Вимлбдон да ја гледа другарка и Серена Вилијамс се’ околу неа мораше да биде празно…Но, на УС Опен на финалниот меч во женска конкуренција во кој играа Серена Вилијамс и Бјанка Андреску имаше обичен третман како и сите присутни… Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Младата Андреску ја победи Серена и го освои УС Опен!

Канаѓанката Бјанка Андреску во финалето на УС Опен ја победи Американката Серена Вилјамс со 6:3, 7:5 за еден час и 40. минути и прв пат во кариерата освои Грен слем титула. Деветнаесетгодишната Андреску одигра уште еден одличен натпревар во Њујорк и го освои својот прв трофеј на четвртото учество на …

Повеќе »

УС ОПЕН: Беретини имаше шанса, но Надал го скрши за финалето

Шпанецот Рафаел Надал се квалификуваше по петти пат во финалето на УС Опен, совладувајќи го италијанскиот тенисер Матео Беретини со 7: 6, 6: 4, 6: 1 во три сета. Италијанецот одигра фантастичен прв сет. Тој успеа да одолее на скоро целиот притисок на Надал. Тој спаси шест брејк топки и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крај: Новак губеше, а потоа а потоа поради повреда му го предаде мечот на Вавринка!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го заврши натпреварувањето во УС Опен во осмина финалето, откако му го предаде мечот на Швајцарецот, Стен Вавринка, на почетокот од третиот сет, поради повреда на рамото. Минатогодишниот освојувач на њујоршкиот слем губеше со 2-0 во сетови (6:4, 7:5) и во пресрет на третиот, тој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Навивач провоцирал, Новак одговорил:„Ќе дознаам кој си!“

Невообичаено доцна, Новак Ѓоковиќ излегол да се загрева пред третото коло на УС Опен со Денис Кудла, што ги предизвикало неговите навивачи да се загрижат за повредата на рамото, а тој бил пречекан со стоечки овации по пристигнувањето на терените за тренинг. Сепак, еден од навивачите зад оградата зад грбот …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ убедливо во четвртото коло: Во топ форма за брза победа!

Новак Ѓоковиќ го совлада денис Кудла во три сета (6:3, 6:4, 6:2) за нешто повеќе од два часа и се пласира во следното коло со што закаша средба со Стен Вавринка против кого води со 19:5. Novak at 🌚 The defending champion returns to Arthur Ashe Stadium as he takes …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС ОПЕН: Роџер Федерер повторно го загуби првиот сет но потоа рутински до пресврт и славје!

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во третото коло на УС Опен со победа од 3:1 над Дамир Џумхур. Петкратниот победник на њујоршкиот Гренд Слем славеше над играчот од Босна и Херцеговина со 3:6, 6:2, 6:3, 6:4 за два часа и 23 минути игра, со што го запиша својот 19-ти …

Повеќе »