Tag Archives: ус опен

(ВИДЕО) Новак: Како животот? Портирот: Не е лошо, стојам 14. часа…

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, морал да почека малку додека се обидувал да влезе во комплексот каде се одржува УС Опен. Српскиот играч заборавил да ја понесе задолжителната акредитација, поради што портирот го спречил. Новак немал проблем со тоа. Напротив… Додека чекал да стигне неговата акредитација, тој разговарал со …

Повеќе »

(ВИДЕО) УС Опен: Борна Чориќ спаси шест меч топки и го совлада Циципас

Борна Чориќ во неверојатен тениски дуел го победи Стефанос Циципас со 6:7 (2), 6:4, 4:6, 7:5, 7:6 (4) и се пласираше во осминафиналето на УС Опен. Хрватскиот тенисер со импресивен пресврт стигна до следната рунда, спасувајќи шест меч топки во четвртиот сет. Чориќ успеа да се врати во споменатиот период …

Повеќе »

(ФОТО) Тениска песна: Брилијантниот Ѓоковиќ го „сомле“ Штруф!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртото коло на УС Опен, откако го победи Јан-Ленард Штруф од Германија со 6:3, 6:3, 6:1 за еден час и 42 минути. Ова е петта победа на Ѓоковиќ во исто толку средби со Штруф, а сега го чека Пабло Карењо Буста, кој во три сета …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ: „Отсуството на Роџер и Рафа не влијае на мене!“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вели дека мечот со Кајл Едмунд бил вистинскиот тест за него. Првиот рекет во светот славеше по пресвртот со 3:1 во сетови и се пласираше во третото коло на УС Опен. “Имаше подеми и падови за време на мечот, игравме повеќе од три часа, но Кајл …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ со пресврт до 3. коло на УС Опен

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на УС Опен, откако за три часа и 13 минути игра го совлада Британецот, Кајл Едмунд со 6:7 (5-7), 6:3, 6:4, 6:2. Ѓоковиќ сега има резултат од 25-0 оваа сезона. Q: did Novak Djokovic win?A: is it a day …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЃОКОВИЌ МОЌНО ПО 18. ГРЕНД СЛЕМ ТРОФЕЈ: Новак загуби само 6.гема во дуелот со Џумхур

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, го победи Дамир Џумхур со 3:0, во сетови 6:1, 6:4, 6: 1 во првото коло на УС Опен. Во второто коло од првиот Грен слем, кое се игра за време на круната, Ѓоковиќ за ривал ќе го има Кајл Едмунд, кој го совлада Александар …

Повеќе »

Кеи Нишикори заразен со коронавирус:„Имам тажни вести…“

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори објави дека е заразен со коронавирус и дека нема да учествува на Мастерсот во Синсинати, кој ќе се одржи во Њујорк од 22. до 28. август. “Имам тажна вест. Ова утро, додека сè уште бев на Флорида, направив тест за коронавирус и резултатот беше позитивен. Морам …

Повеќе »

БЕЗ СТРАВ: Новак Ѓоковиќ ќе патува во САД каде ќе игра во Синсинати и на УС Опен

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, реши да игра на УС Опен. Ѓоковиќ ќе патува во Соединетите Држави на 15. август, а прво ќе настапи на Мастерсот во Синсинати на 22. август. Тој ќе настапи на УС Опен следниот викенд, кој започнува на 31 август. Двата турнира се играат во …

Повеќе »

(ФОТО) МОРБИДЕН ФОРМУЛАР ЗА УС ОПЕН:„АКО УМРАМ ПОТПОЛНО ВЕ ОСЛОБОДУВАМ ОД ОДГОВОРНОСТ“! Американците од сите учесници на УС Опен бараат да го потпишат ОВОЈ ФОРМУЛАР за да играат!

Тениската асоцијација на САД ги презела сите мерки на претпазливост со цел подобро да се заштити и да ја отфрли целата одговорност од себе пред почетокот на УС Опен. Како генерална проба пред овој Гренд слем, ќе се одржи Мастерот во Синсинати, само една недела порано, и токму тука ќе …

Повеќе »