Tag Archives: ус опен

(ФОТО) Холивудскиот глумец го сака Новак, но сега и испратил порака на Јелена !

Холивудскиот актер Хју Џекмен, кратко откако вчера објави дека неговиот татко починал, испрати силна порака до Новак Ѓоковиќ, пред неговото четвртфинале на УС Опен против Матео Беретини. Всушност, Џекмен, кој инаку е австралиски актер, на Инстаграм ја пофали врската помеѓу Новак и Јелена. „Силна жена секогаш стои покрај силен маж“, …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ ја мина првата пречка на УС Опен: Новак сигурен против младиот Данец

Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на УС Опен откако го победи Холгер Руне со 6:1, 6:7 (5), 6:2, 6: 1. Талентираниот 18-годишник не можеше да го заврши натпреварот како што сакаше. Причината е голем проблем со грчевите што настанаа на крајот од третиот сет и оттогаш не можеше …

Повеќе »

УС Опен, ден I: Натпревари кои не смеат да се пропуштат!

Првите денови на Грен слем турнирот се секогаш посебно уживање, а овогодинешниот УС Опен ни даде голем број интересни натпревари. Од Артур Еш до теренот број 17, има многу нешта да се изберат, а првиот ден издвојуваме две машки и женски пресметки кои вреди да се погледнат, со уште неколку …

Повеќе »

(ФОТО) По Федерер и Надал, и’ Серена Вилијамс исто така го откажа својот настап на УС Опен

Одлуката ја донела откако и пукнала тетивата Откако Роџер Федерер и Рафаел Надал го откажаа настапот на овогодинешниот УС Опен, тоа го стори уште една тениска sвезда. Дури ниту најпопуларната тенисерка, Серена Вилијамс, нема да биде во Њујорк. Серена со години се обидува да го достигне рекордот на Маргарет Корт …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС Опен за Новак: Најголемиот тренира на најголемиот терен

Новак Ѓоковиќ почнал да тренира на Артуру Еш, стадион на УС Опен. Најдобриот тенисер во светот тргнува по календарскиот слем, и започна да тренира на централниот стадион во Њујорк. View this post on Instagram A post shared by US Open (@usopen) „Најголемиот играч во светот на најголемиот терен во светот“, …

Повеќе »

(ВИДЕО) УС ОПЕН – Зверев во солзи после поразот: „Да се барем мама и тато тука, ама не се бидејќи се заразени!“

Доминик Тим го освои првиот Грен слем во својата кариера откако во драматичното финале на УС Опен го победи Александар Зверев со 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (6). Зверев имаше 2:0 во сетови, брејк во третиот и сервис за мечот во петтиот сет, но пукна под притисок. Во тај-брејкот тој …

Повеќе »

УС ОПЕН – ТИМ – ЗВЕРЕВ: Тим во драматичен меч и со грчеви успеа да сврти 0:2 и да го освои УС Опен

ДОМИНИК ТИМ го освои првиот Грен слем во кариерата откако во драматичното финале на УС Опен го победи Александар Зверев со 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6. Германецот имаше 2:0 во сетови и 2:1 со брејк во третиот сет, но не издржа. Зверев сервисот одлично го служеше до тој момент, играше …

Повеќе »

ФИНАЛЕ: Осака по пресвртот против Азаренка до втората титула на УС Опен

По пресвртот во финалето, Наоми Осака ја победи Викторија Азаренка и ја освои својата втора титула на УС Опен. Јапонската тенисерка се пласираше во финалето со победа против Американката Џенифер Брејди, додека Азаренка во полуфиналето ја елиминираше Серена Вилијамс. Азаренка беше убедлива во првиот сет (1:6), додека вториот и припадна …

Повеќе »

ЈАВНОСТА ВО ШОК – Бекер на удар на навивачите и јавноста поради сексистичката изјава упатена на сидујката

Го осудиле неговиот потег  Познатиот германски тенисер Борис Бекер ја извршува улогата на стручен консултант на УС Опен, а еден од неговите коментари во директен пренос предизвикал големо внимание во јавноста и наишол на осуда. Додека го коментирал полуфиналниот натпревар помеѓу Александар Зверев и Пабло Каренјо Буста, Бекер изговорил реченица …

Повеќе »