Tag Archives: ус опен

(ФОТО) КОНЕЧНА ОДЛУКА – Крај на една голема спортска приказна: Серена Вилијамс става крај на тениската кариера

Тенисерката Серена Вилијамс, освојувачка на 23. Грен слем титули во кариерата и една од најголемите спортистки на сите времиња, по УС Опен најави крај на кариерата, велејќи дека ќе се „одвои“ од спортот. Американката истакнала дека сака да се фокусира на други работи кои и се важни во животот, но …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ се огласи по повод УС Опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се огласи преку Инстаграм и порача дека ги продолжува подготовките за УС Опен додека чека одговор од Њујорк. Во моментов српскиот ас не смее да влезе во САД од причина што не е вакциниран. Новак секојдневно добива поддршка од навивачите, а беше покрената и интернет петиција …

Повеќе »

„ЧУК – ЧУК!“: Господине Бајден, разбудете се! Новак Ѓоковиќ е тема број еден во Америка и ја обедини јавноста „преку барата“

Како што се приближува серијата УС Опен, Новак Ѓоковиќ наидува на се’ поголема поддршка од оние кои сакаат американската влада да му дозволи да влезе во земјата. Популарното американско телевизиско лице Рејчел Кампос-Дафи и конгресменката Клаудија Тени се последните кои застанаа во одбрана на тенискиот ас, откако тоа веќе го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кејт Мидлтон заиграла тенис во мини здолниште: Издание на војвотката кое не можеме често да го видиме!

Кејт Мидлтон одигра тениски меч во пар со младата Ема Радукану, победничка на УС Опен. Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, не можеше да го сокрие својот ентузијазам кога играше тенис со победничката на УС Опен, Ема Радукану во Лондон. Кејт се приклучи на прославата за враќањето дома, и бидејќи сака …

Повеќе »

Новак без календарски слем: Медведев ја пишува својата историја!

Новак Ѓоковиќ остана без календарски грен слем. Во финалето на УС Опен, српскиот тенисер загуби од Данил Медведев со 6:4, 6:4, 6:4. Ѓоковиќ имаше историска шанса да стане првиот тенисер по Род Лејвер во 1969 година, кој ќе триумфира на сите четири големи турнири. Сепак, Медведев не се грижеше за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Радукану за историја: Од квалификации до тронот на УС Опен

Британската тенисерка Ема Радукану го освои УС Опен откако во финалето ја совлада Лејла Фернандез со 6:4, 6: 3 Двете тинејџерки имаа голема борба на стадионот „Артур Еш“. Сепак, Ема Радукану беше посилна, поконцентрирана, поупорна и похрабра во клучните моменти, и на крајот влезе во историјата, како прва квалификантка која …

Повеќе »

(ВИДЕО) УС ОПЕН – Погледнете го најдобриот поен на годината: Го одиграле Ѓоковиќ и Зверев а публиката полудела…

НОВАК ЃОКОВИЌ, по три часа и 38 минути борба во пет сета со 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2, го совлада Германецот Александар Зверев и стигна до финалето на УС Опен. Првиот и четвртиот тенисер во светот го одиграа натпреварот на годината, а најдобриот поен во сезоната беше виден на тој …

Повеќе »

(ФОТО) Две тинејџерки во финалето на УС Опен: Радукану и Фернандез во борба за трофејот

Ема Радукану е вториот сензационален финалист на УС Опен, бидејќи убедливо ја совлада Марија Сакари со 2:0 во полуфиналето! Квалификантката, која има само 18. години, стигна до финалето без да загуби ниту еден сет. Во борбата за титулата ќе игра против уште едно откритие на турнирот, Лејла Фернандез, која претходно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак го испрати Беретини – следен е Зверев!

Новак Ѓоковиќ стигна на две победи до титулата на УС Опен и календарскиот Грен слем. Првиот рекет во светот го скрши отпорот на Италијанецот Матео Беретини во четвртфиналето и откако го загуби првиот сет, славеше 5: 7, 6:2, 6:2, 6:2 на стадионот Артур Еш. Тој ќе игра против Германецот Александар …

Повеќе »