Tag Archives: урми

Зошто УРМИТЕ треба да станат наш секојдневен десерт? Пет прекрасни причини да ги вметнеме во исхраната!

Урмите се од семејството на палми, и тие беа споменувани уште од древните Феникијци. Се смета дека потекнуваат од регион кој се протега помеѓу Египет и југозападна Азија. Урмите се главната храна на Блискиот Исток илјадници години. Тие се слатки, затоа се делумна замена за слатките. Меѓутоа, покрај таа корист, …

Повеќе »

Скоро и да нема БОЛЕСТ за која урмите не можат да помогнат!

Ако јадете урми на празен стомак, тоа ќе ја регулира работата на цревата и ќе му го даде на организмот потребниот шеќер. Урмите имаат широк спектар на здравствени и хранливи вредности, па многумина тврдат дека тоа е најздравото овошје на планетата. Скоро и да нема болести во кои урмите не …

Повеќе »

Урмите се одличен извор на железо и природна мултивитаминска таблета

Најголема потреба од железо имаат тинејџерите и бремените жени… Урмите, за жал, ретко се јадат, а тие се толку здрави што треба да се јадат често. Тие имаат широк спектар на здравствени и хранливи вредности, па затоа многумина велат дека тоа е најздравото овошје на планетата. Скоро и да нема …

Повеќе »

СЕ’ ЗА УРМИТЕ: Зошто би требало да ги јадеме секој ден!

Урмите се овошје кое недоволно се користи во исхраната а е многу хранливо и богато со многу витамини кои се корисни за нашето здравје. Урмите се извор на фруктоза, што е природен вид овошен шеќер. Поради оваа причина, урмите се многу слатки и имаат суптилен вкус сличен на карамел. Тие …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО ЈАДЕЛ И ПИЕЛ ЃОКОВИЌ ЗА ВРЕМЕ НА ФИНАЛЕТО: Исхраната на Новак повторно го привлекла вниманието на јавноста – најинтересни шишињата со напитоци!

Осумкратниот шампион на Мелбурн, Новак Ѓоковиќ, до неговата рекордна титула дошол борејќи се со главоболка, вртоглавица, а при пружањето на медицинска помош лекарите утврдиле дека неговиот организам е дехидриран. Ден по финалето, медиумите, освен за историскиот успех, не пропуштиле да ги споменат и деталите за исхраната на Новак, па се …

Повеќе »

(Рецепт) Ова е најздравиот појадок на светот: Го намалува крвниот притисок и ризикот од рак на дебелото црево!

После една недела ќе почувствувате дека варењето ви се нормализира а телото добива енергија… Овес или зоб е една од најздравите житарки во светот. Иако неправедно сме ја занемариле, нашите предци редовно ја користеле. Овес што го знаеме денес не е ниту приближно оној што треба да го јадеме. Преработените …

Повеќе »

(ФОТО) Со само три урми дневно ќе се заштитите од многу болести

Шеќерот од урмите е најсоодветен за вашите дечиња бидејќи најлесно се вари. Експертите советуваат да им се даваат урми на деца кои се нервозни или хиперактивни. Урмите се овошје кое дефинитивно многу малку се користи во исхраната, а многумина не ги сметаат за вкусни, иако се и’ повеќе од тоа. …

Повеќе »

(ФОТО) Со само три урми дневно и вие и децата ќе се заштитите од многу болести

Шеќерот од урмите е најсоодветен за вашите дечиња бидејќи најлесно се вари. Експертите советуваат да им се даваат урми на деца кои се нервозни или хиперактивни. Урмите се овошје кое дефинитивно многу малку се користи во исхраната, а многумина не ги сметаат за вкусни, иако се и’ повеќе од тоа. …

Повеќе »

Куглоф – англиски пудинг со урми и карамел сос на Џејми Оливер

Англичаните иамат долга традиција во подготвување на пудинзи. Меѓу омилените на познатиот готвач Џејми Оливер е „Пудинг со урми и карамел сос“… Потребно е: 4 кесички чај „Еарл“, или по ваш вкус 450 г урми 1 рамна лажичка цимет 1 морско оревче 3/4 шоља мек путер 2,5 шољи (од 250 …

Повеќе »