Tag Archives: употреба

(ФОТО) Цинкот е најголем непријател на ракот: Научниците откриле дека овој минерал е клуч за спречување на ракот!

Конзумирањето на цинкот е нешто што мора да го имате на ум кога се приближува сезоната на грип и настинки, но неговата вредност се протега далеку вон спречувањето на овој релативно нештетлив проблем на нешто многу посериозно – борбата против рак. Истражувачите од Универзитетот Тексас во Арлингтон откриле дека цинкот …

Повеќе »

ОВОЈ ТРИК СЕ КОРИСТИ ВО МУЗЕИТЕ! Еве како на вашиот мебел ќе се акумулира помалку прашина

Се користи во медицината, фармакологијата, козметичката и прехранбената индустрија и земјоделството, а дали знаевте дека ова средство е ефикасно и во секојдневниот живот. Со негова помош чистењето на куќата отсега ќе биде песна! Зборуваме за глицерин, а во продолжение ви прикажуваме пет начини како да го користите при чистење. 1. …

Повеќе »

13. СИТУАЦИИ ВО КОИ ВАЗЕЛИНОТ Е НЕОПХОДЕН: Не сте ни свесни колку е ефикасен, ќе заштедите многу пари!

Вазелинот се користи повеќе од 150. години, а некогаш бил незаменлив во домаќинството Многумина не знаат во кои ситуации можат да користат вазелин и колку е ефикасен. 1. Долготраен мирис на парфем Пред да го испрскате омилениот парфем, нанесете малку вазелин на местото што ќе го испрскате. Парфемот нема да …

Повеќе »

ОДЛИЧНИ ЗА ЗДРАВЈЕ – Кријат бројни придобивки: Оваа „суперхрана“ треба да ја јадете секој ден

Ако сте еден од оние кои се држат до здравата исхрана, сигурно имате одредени намирници кои секојдневно се обидувате да ги ставите во вашата чинија. Еднз од нив, која е богата со хранливи материи и крие бројни здравствени придобивки, се семките.Семките се сметаат за „суперхрана“, а луѓето ги користеле за …

Повеќе »

Фрлате празни тегли? Подобро не, тие можат многу добро да се искористат

Веројатно имате многу тегли во вашата кујна – оние со кисел зеленчук, џемови, нутела, мед и разни други намази, сосови и паштети. Не мора да ги фрлате, пренаменете ги за нешто друго. Чување намирници Измијте ги во топла вода, со детергент и исушете ги. Не мислиме само да ги избришете …

Повеќе »

(ВИДЕО) За што всушност се користи РАЧКАТА ВО АВТОМОБИЛОТ: Видеото ги запрепасти мрежите!

На социјалните мрежи често ги дознаваме скриените функции на нештата кои погрешно ги користиме со текот на годините, па така една девојка неодамна откри за што всушност служат рачките во автомобилите над прозорците. Корисничката @sanne_vberkel објави видео на TikTok во кое покажа како всушност се користи рачката во автомобилот и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОБЈАВЕНО ВИДЕО ОД ПРВАТА УПОТРЕБА НА ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ НА ТЕРЕН: Се гледа погоден хангар за муниција во Украина!

Русија претходно денеска соопшти дека ја искористила својата најнова хиперсонична ракета Кинжал (Dagger – Бодеж) во Украина по првпат за да уништи складиште за оружје на западот на земјата, а сега на Твитер профилот на руското Министерство за одбрана се појави видео. – Авијацискиот ракетен систем „Кинжал“ со хиперсонични аеробалистички …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Го смирува ЖЕЛУДНИКОТ, ја обновува СЛУЗОКОЖАТА: На овој начин подгответе ги семките од ЛЕН и прочистете го организмот

Ако имате болки во желудникот, се нервирате, пиете премногу лекови, лененото семе ќе биде вашата нова омилена храна. Лененото семе е богато со протеини, растворливи влакна, минералите железо и цинк, но и витамини Б1, Б2, Ц, Е и провитамин А. Се користи како додаток на житариците, кои ги консумираат оние …

Повеќе »

(ФОТО) Девојче починало откако проголтало батерија, мајка и упатува апел до родителите

17-месечната Рис Хемсмит се разбудила во лоша состојба во октомври 2020. година. Таа ‘рчела и шмркала. Мајката на Триста веднаш го повикала педијатарот и му донела летаргично дете. На девојчето и препишале лекови и го испратиле дома. Но, нејзиното тело горело внатре поради батеријата заглавена во грлото. Дури подоцна, кога …

Повеќе »