Tag Archives: уметник

На денешен ден е роден истакнатиот македонски композитор Тодор Скаловски

Тодор Скаловски (21 јануари 1909, Тетово – 1 јули 2004, Скопје) — истакнат македонски композитор, хорски и симфониски диригент. Се категоризира во првата генерација македонски повоени композитори. Автор е на голем број вокални, вокалноинструментални и сценски композиции, а покрај творештвото и диригирањето се занимавал со педагошка работа и организација на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОТОГРАФИИ СО ЦЕЛ – Интересна уметност: 2.500 луѓе позирале голи на плажа, поради нив се сменил законот

Околу 2.500 илјади голи волонтери позирале на плажата Бонди во Сиднеј со цел да создадат уметничко дело кое треба да ја подигне свеста за ракот на кожата. View this post on Instagram A post shared by Spencer Tunick (@spencertunick) View this post on Instagram A post shared by Spencer Tunick …

Повеќе »

(ФОТО) Бред Пит е во депресија, 15. часа не излегувал од студио: „Се обидувам да сфатам каде згрешив“

Бред Пит дебитирал како скулптор оваа сабота на групна изложба во уметничкиот музеј Сара Хилден во Тампере, Финска. Делата на познатиот актер се појавуваат заедно со керамиката на музичарот Ник Кејв и делата на уметникот Томас Хаусаг по повод изложбата „We“ („Ние“) која ќе биде отворена до 15. јануари 2023. …

Повеќе »

(ФОТО) Слика на девојка која ги тера луѓето да ги тријат очите кога ќе ја видат

Глетката на девојка на која и тече вода по лицето на прв поглед не е ништо чудно и изгледа како добра фотографија. Меѓутоа, кога луѓето ќе слушнат дека всушност се работи за слика, се чудат. И навистина, не е лесно да се разбере како некој може да наслика толку реална …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО 18+) Стотици луѓе шетаат голи низ пустината инспирирани од приказна од Стариот Завет

Стотици луѓе прекриени само во бела боја прошетаа низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува The Guardian. 54-годишниот фотограф посетил локација во јужен Израел како гостин во министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Горазд Китановски им рецитирал поезија на патниците во „41“ – „Чувството е феноменално кога на некој ќе му го разубавиш денот, барем на момент“

Горазд Китановски (Kenny The Heartist) е артист кој сеуште трага по точната дефиниција за неговата уметност. Од него можете да очекувате симбиоза од поезија, хип хоп, и stand up comedy проследена со амбиентална музика. Досега има настапувано на повеќе културни настани во Скопје како „Андерфест“ но и на фестивали и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Изнајмил апартман па ги ишарал ѕидовите: Сопственикот реагирал многу необично!

Сопственикот на станот „Airbnb“ го прашал својот уметник гостин, Али Сабет, пред да го напушти Токио и да го продолжи патувањето, дали може да наслика нешто на sидовите. Зделката била едноставна: ако сè оди добро, сопственикот на станот ќе ги врати парите платени за ноќите + ќе има бесплатно сместување …

Повеќе »

Колку коњи има на сликата: Многумина мака мачат да ги пребројат, МОЖЕТЕ ЛИ ВИЕ!

Ах, тие оптички измами и слатки маки. Мислите дека гледате добро, а всушност тогаш сфаќате дека не гледате и потоа конечно ќе ви текне. Некои загатки не е тешко да се решат и за нив не е потребно многу време – но се забавни! Уметникот Бев Дулите дамнешната 1975. година …

Повеќе »

(ФОТО) Моника Белучи го покажала 18. години помладиот дечко

Моника Белучи е во врска со 18. години помладиот Николас Лефевре. Парот заедно ја посетил ревијата на Шанел на париската Модна недела, а не се криеле кога виделе дека биле окружени од фоторепортери. Николас Лефевре е 37. годишен француски уметник и сценограф,а судејќи по фотографиите бескрајно е вљубен во својата …

Повеќе »