Tag Archives: уганда

(ФОТО) ОПАСНО НЕВРЕМЕ – ГРОМ УСМРТИЛ 10 МОМЧИЊА ДОДЕКА ИГРАЛЕ ФУДБАЛ: Малечките се обиделе да се заосолнат до дождот – но, тоа било кобно!

Невидена трагедија се случила во Уганда кога молња убила 10 деца кои играле фудбал на отворен терен во градот Аруа. Покрај момчињата кои беа убиени, повредени се уште 4, објави „ The Guardian“. Момчињата, кои биле на возраст помеѓу 9. и 16. години, кога почнало невремето од громовите се засолниле …

Повеќе »

(ВИДЕО) Забременила на 12. години, а семејството ја оставило да умре: Судбината и наменила поинаков КРАЈ!

Ако ве однесат од дома, ќе ве стават во кану и ќе те остават на Казнениот остров без жива душа, зарем не би се преплашиле? Ова е токму она што го доживеала Мауда Кјатаргабирве од семејството затоа што забременила. Мауда требало да умре на мал остров на езерото Буњоњи во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТАЖНА ПРИКАЗНА – За 23. години родила 25. ДЕЦА: Животот на супермајката од Уганда станал пекол!

Маријам Набатаци (41) од Уганда постигнала рекорден број бебиња кога имала 36 години, а сите деца се од ист татко. Таа се три пати родила четворки, пет пати тројки, а близнаци шест пати. Но, сега лекарите конечно откриле зошто Маријам е толку плодна. Неа и било кажано дека боледува од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРИМЕР ЗА СИТЕ ВО ЗЕМЈАТА: Претседателот прави склекови и џогира на 75. години!

Додека земјите ширум светот се борат да ги задржат граѓаните во своите домови и со тоа да престанат да шират коронавируси, претседателот на Уганда, Jовер Мусевени се обидува со нешто поразлично. Поточно, во обид да ги охрабри Уганданците да останат дома за време на ограничувањата на движењето, овој 75-годишен лидер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најплодна жена на светот: Има 37. години и 38. деца!

Најплодната жена на светот е од Уганда. Таа е рекордерка по бројот на здрави бремености и породувања, а сите деца ги добила со истиот маж… Мариам Набатанзи Бабирие, 37. годишна од селото Кабимир во Уганда, е невидено плодна, е заклучок на стручњаците.Имено, таа жена родила дури 38. здрави деца,а сиет …

Повеќе »