Tag Archives: уефа

(ФОТО) УЕФА ОДЛУЧИЛА: За играч на годината предложени се Меси, Роналдо и Ван Дијк

Европскиот фудбалски сојуз (УЕФА) во четвртокот објавил дека меѓу тројцата номинирани за наградата за Играч на годината, според нивен избор, се предложени – Лео Меси (Барселона), Кристиано Роналдо (Јувентус) и Виргил Ван Дајк (Ливерпул). УЕФА оваа награда ја востановила во 2011. година и Кристиано Роналдо секој пат до сега е …

Повеќе »

(ФОТО) ВЉУБЕНИКОТ ВО ФУДБАЛОТ Јане Велковски конечно го доби лекот „Спинраза”

Јане Велковски конечно ќе го добие лекот спинраза. Со овој лек тој ќе има подобар живот состојбата со здравјето ќе се подобри, а најголема надеж е дека Јане ќе има можност да оди, објави Канал5.   Неговиот сон е фудбалот, верува дека еден ден ќе застане на фудбалскиот терен, а …

Повеќе »

(ФОТО) Фудбалерите тргнаа за Гибралтар по првите бодови во Лигата на Нации

Фудбалската репрезентација на Македонија го стартува својот поход во новото натпреварување на УЕФА, Лигата на Нации. Првото искушение е да се освои Гибралтар, и според насмевките и расположението кај седуммината фудбалери кои од Скопје полетаа за Малага, а потоа ќе го продолжат патот до Гибралтар, тоа не би требало да …

Повеќе »

(ФОТО) Јане добил дрес од Пол Погба: И покана да следи натпревар на „ѓаволите“ во Манчестер

Јане Велковски, момчето кое боледува од спинална мускулна атрофија, а за кое сторија направи и УЕФА, добил покана од фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Пол Погба, да оди во Манчестер и да гледа во живо натпревар на „Манчестер Јунајтед“. Погба го видел Јане во спотот на УЕФА за кампањата „Еднаквост на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Малечкиот херој Јане дел од „EqualGame“: „Секој на светот може да игра фудбал“

Во Европската фудбалска федерација на Јане гледаат како на вистинска мала сензација во Македонија. Неговата популарност почна да расте кога за прв пат се појави како придружба на репрезентацијата на Македонија на квалификацискиот натпревар против Шпанија во јуни оваа година … „Деветгодишниот Јане Велковски од Скопје, живее за и со …

Повеќе »