Tag Archives: уефа

УЕФА дозволила враќање на навивачите на стадионите

УЕФА дозволила враќање на навивачите на стадионите во сите свои натпреварувања, почнувајќи од Лигата на нации, која се игра од 10. до 14. октомври. Највисоката европска фудбалска организација дозволи враќање на навивачите до максимум 30. проценти од капацитетот на даден стадион. Меѓутоа, ако одредена земја не дозволи навивачи на стадионите, …

Повеќе »

(ВИДЕО) УЕФА – Деца со потешкотии во развојот ја дизајнирале топката за финале на Суперкупот на Европа

Европската куќа на фудбалот најавува дека изгледот на топката ќе биде откриен пред натпреварот што ќе се игра во Будимпешта Баерн и Севилја ќе се борат за трофејот во Суперкупот на Европа на 24. септември, а натпреварот ќе се игра со специјално дизајнирана топка. Фондацијата на УЕФА ги избра цртежите …

Повеќе »

УЕФА ги одложила реваншите на Лига шампиони и Лига на Европа

Во официјалното соопштение, УЕФА во петокот објави дека сите натпревари од европските натпреварувања кои биле на програмата следната недела се одложени. Ова се однесува на реванш мечевите од осмото финале во Лигата на шампионите, закажани за 17. и 18. март, како и Лигата на Европа за 19. март. Исто така …

Повеќе »

УЕФА денес ќе ги суспендира Лига на шампионите и Европска лига

Поради пандемијата со коронавирус „Според пишувањето на „Марка“, Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) денес и’ официјално ќе ги суспендира натпреварувањата во Лига на шампионите и Европската лига поради пандемијата со коронавирус која е присутна во Европа. Доколку оваа информација се испостави за точна, прашање е дали елитните клупски натпреварувања ќе бидат …

Повеќе »

УЕФА објавила 50. кандидати за екипа на годината: Изборот се одржува 19. пат по ред

Половина од номинираните играат во Англија. Најмногу ги има од европскиот првак Ливерпул. На списокот нема Италијанци…Најстар е Роналдо а најмладиот де Лит УЕФА објавила список од 50. фудбалери, кандидати за екипа на годината. Има 21. репрезентација и 14. клубови… Најдобрите ги избираат навивачите кои можат да гласаат на официјалната …

Повеќе »

ЧЕСТ И ОБВРСКА: 11. годишниот Јане Велковски ќе зборува во ОН во Њујорк за заштита и промоција на правата на децата

Јане ќе учествува во интерактивниот дел во кој ќе бидат претставени деца застапници, ќе има креативни елементи, музички настапи и учество на амбасадори на добра волја. Тој ќе зборува заедно со други четири деца за време на панел дискусијата насловена како „Да не изостане ниедно дете: за секое дете, сите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Заштитното лице на УЕФА за „EqualGame“ – деветгодишниот Јане Велковски, вљубеник во фудбалот, конечно го доби лекот „спинраза“!

До пред година и пол ретко кој знаеше за Јане Велковски и неговата голема љубов кон фудбалот, но една фотографија со неговиот фудбалски идол Кристијано Роналдо објавена на инстаграм профилот на УЕФА, го обиколи светот. Потоа деветгодишниот Јане стана миленик на сите лица кои го сакаат фудбалот а не можат …

Повеќе »

(ФОТО) УЕФА ОДЛУЧИЛА: За играч на годината предложени се Меси, Роналдо и Ван Дијк

Европскиот фудбалски сојуз (УЕФА) во четвртокот објавил дека меѓу тројцата номинирани за наградата за Играч на годината, според нивен избор, се предложени – Лео Меси (Барселона), Кристиано Роналдо (Јувентус) и Виргил Ван Дајк (Ливерпул). УЕФА оваа награда ја востановила во 2011. година и Кристиано Роналдо секој пат до сега е …

Повеќе »

(ФОТО) ВЉУБЕНИКОТ ВО ФУДБАЛОТ Јане Велковски конечно го доби лекот „Спинраза”

Јане Велковски конечно ќе го добие лекот спинраза. Со овој лек тој ќе има подобар живот состојбата со здравјето ќе се подобри, а најголема надеж е дека Јане ќе има можност да оди, објави Канал5.   Неговиот сон е фудбалот, верува дека еден ден ќе застане на фудбалскиот терен, а …

Повеќе »