Tag Archives: учество

Македонија на СП во ракомет во Египет: Кој ќе ги брани црвено-жолтите бои и кога ќе играат нашите ракометари?

Короната сакаше Македонија да учествува на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Египет… Ракометната репрезентација на Македонија сепак ќе учествува на Светското првенство кое од утре ќе се одржува во Египет. Светската ракометна федерација ја постави Македонија за прва резерва, а откако денеска Чешка и официјално го откажа …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019 година: И’ ништо друго!

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019 година, односно МРТВ во име на земјата ќе испрати уметник и песна во Тел Авив, Израел. Македонскиот радиодифузер МРТ го потврди учеството, но не се објавени други детали, наведува порталот EscXtra, чии содржини се главно евровизиски. Во последните три години македонскиот претставник на …

Повеќе »

До кога МРТ ќе молчи околу статусот со Евровизија?!

Јавноста, која до вчера учествуваше во финансиите на оваа куќа, има право да знае како ќе се избира нашиот претставник.Или, повторно, сами ќе си решат за се’ и повторно ќе не срамат на оваа евровизиска музичка смотра… Веќе два пати пишувавме за учеството на МРТ на „Евросонг 2018“, и во …

Повеќе »

Дали Македонија ќе учествува на „Песна на Евровизија 2018“?

Деновиве во македонскиот медиумски простор беше објавен напис кој „тврди“ дека Македонија нема да учествува на Евросонг наредната година со тврдење дека пријавувањето е завршено. Иако, термините на Евровизија се многу цврсти и се неменливи, сепак се чини дека медиумот не ги прегледал убаво сите информации за музичкиот натпревар кој …

Повеќе »

(ВИДЕО) “Среќни луѓе” на Вучиќ од октомври (повторно) на Алфа

Доколку сакате да учествувате во емисијата ви донесуваме видео како да се пријавите… „Се’ тече, се се менува“, но она што опстанува веќе со децении се емисиите на Драган Вучиќ.Може да ви допаѓаат или не, но во секој случај треба да се почитув трудот на Драган Вучиќ кој единствен на …

Повеќе »