Tag Archives: у2

(ФОТО) ДЕНЕС МНОГУ СЕ САКААТ – Боно открил дека има полубрат кој не го познавал со години: „Татко ми тоа го чувал во тајност!“

Легендарниот фронтмен на групата U2 Bono открил дека има полубрат за кој дознал дури години подоцна, а кој татко му го добил со друга жена. Во интервју за BBC Radio 4 Desert Island Discs споделил повеќе детали. „Имам уште еден брат, кого го сакам и обожавам, а за кого не …

Повеќе »

(ФОТО) Ова се најплатените музичари оваа година: После 6. години се вратиле на врвот

Магазинот ФОРБС традиционално ја објавил листата на 25. најплатени светски музичари… На врвот се нашол бендот „У2“ кој во 2018. година инкасирал 118. милиони долари. На врвот биле и во 2012. година. „Турнејата Joshua Tree на бесмртните ирски музичари кои прославиле 30. години од албумот со исто име, заработила 316. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Групата „У2“ го најавила крајот на кариерата: „Веќе долго сме на пат, време е да заминеме!“

Рок бендот „У2“ пред неколку дена го одржал последниот концерт во Берлин, во рамките на турнејата „Experience + Innocence”, а изјавата на фронтменот Боно ги вознемирила фановите. Имено, пејачот и лидер на групата имал крајно необичен коментар кога, како што пишуваат ирските медиуми, навестил дека можеби ќе се повлечат од …

Повеќе »

Заработуваат милиони: Големите турнеи донесуваат големи приходи!

Големите имиња на музичката индустрија најголем дел од нивниот приход заработуваат од турнеите, според листата на специјализиран американски магазин “Билборд” со 50. музичари со највисок приход. Според истражувањата на врвот на листата на приходи за музичари во САД во 2017. година, се наоѓа ирска група У2. Пејачот Боно и неговиот …

Повеќе »

(ФОТО) „MTV EMA” награди: Шон Мендес ѕвезда на вечерта, а Тејлор Свифт губитничка

Тејлор Свифт била номинирана во најмногу категории, но не освоила нитуедна . На доделувањата на “MTV” наградите во Лондон не се ниту појавила. Шон Мендес добил три статуетки. Апсолутен победник на „MTV EMA” наградите е 19-годишниот Канаѓанец Шон Мендес, кој победил во три категории – за најдобар изведувач, за најстрастни …

Повеќе »