Tag Archives: Турција

(ВИДЕО) ЈА ЗАДРЖАЛ ПРИСЕБНОСТА – Турскиот водител импресионирал со својата мирна реакција во програмата во живо во моментот на земјотресот

Турскиот водител Ерсел Хошкара известувал во живо на телевизија кога западот од земјата го погодил земјотрес, а неговата реакција била снимена додека околу него се тресело се’ во студиото. Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа на западна Турција во близина на градот Дузча, а …

Повеќе »

(ФОТО) Мистериозна смрт на турската „Тифани“: Љубовникот дури после 20. часови го пријавил исчезнувањето од бродот за крстарење

Мистериозна смрт и се случила на богатиот претставник на моќната империја која тргува со накит „Тифани“ на територијата на Турција, Дилек Ертек. Türkiye Tiffany CO’nun sahibi sosyetenin ünlü ismi Dilek Ertek, tatil amacıyla gittiği Haiti’de içinde bulunduğu tekneden denize düşerek hayatını kaybetti. Ertek’in cansız bedenini arama çalışmaları devam ediyor.#TiffanyandCo #dilekertek …

Повеќе »

(ФОТО) ОКТОМВРИСКО ИЗДАНИЕ – Ќерката на Моника Белучи станала ѕвезда на насловната на магазинот „Вог“

Дева Касел, ќерката на Моника Белучи и Винсент Касел, станала ѕвезда од насловната страна на октомвриското издание на магазинот Вог за турскиот пазар. За нејзиниот изглед се заслужни Џејлан Атинч, Џон Олет и Јоланта Седро, а фотографиите ги направил Арсени Јаблев. Својот ретро изглед Дева го комплетирала со луксузен накит …

Повеќе »

(ФОТО) Серија која ги урна рекордите на гледаност во Турција – „Животот е убав“ – нова приказна на Dizi!

Конечно можете да ја гледате серијата која ги урна рекордите на гледаност во Турција. Серијата со мегапопуларните турски ѕвезди АлгиЕке, ЕкинМертДајмаз, БуракЧелик и ОјкуЧеликдонесува навидум едноставна приказна. Двајца браќа од градот се заљубуваат во иста жена кога ќе пристигнат во село на брегот на Егејското Море. Саваш и Бариш, бегаат …

Повеќе »

Македонската актерка Дарја Ризова – најдобра меѓународна актерка во Турција

Со затворањето на театарската сезона 2021-2022 година, жирито на Јени Тијатро Дергиси (Yeni Tiyatro Dergisi), во селекција на повеќе од 200 театарски претстави, го објави првиот дел од Меѓународните награди за достигнувања на најдобри актери, продукции и претстави во Истанбул. Жирито, кое внимателно ги следи сите светски театарски трендови и …

Повеќе »

Убава вест за Ина Илиевска: Успешно оперирана и добро се опоравува!

Хуманите граѓани помогнаа да се соберат средства за операција на тумор во мозокот во Турција…Операцијата е извршена и како што известуваат нејзините најблиски се поминало во најдобар ред а Ина успешно се опоравува… Здравствената состојба на Ина се влошила лани во мај, кога почнала да добива епилептични напади. Нејзината мајка …

Повеќе »

ХУМАНОСТ: Собрани потребните средства за операција на малата Ина

На Ина Илиевска ѝ е потребна итна операција за отстранување на тумор во мозокот во болница во Турција, која чини речиси 34 илјади долари. Собрани се средствата потребни за операција на шестгодишната Ина Илиевска, беше соопштено вечерва преку Фејсбук, при што се нагласува дека во тек е затворање на броевите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Човек пропаднал во земја – буквално

Омер Качаган, сопственик на локална продавница, излегол на паузир кога под него се отворила земјата, а тој паднал во дупка длабока шест метри. И’ покрај тоа што кажал дека еден од фрижидерите паднал врз него, Качаган рекол дека се здобил само со полесни повреди и дека противпожарната бригада го спасила …

Повеќе »

(ВИДЕО) Екстремно невреме во Истанбул: Ветерот уништи делови од згради, четворица загинати

Четири лица, меѓу кои и еден странски државјанин, загинаа за време на екстремно невреме во Истанбул, јавуваат медиумите. Повредени се 19. лица, а силниот ветер не го погодил само Истанбул, туку и околните региони. Брзината на ветерот се искачила на 130 км/ч, соопштила водечката турска метеоролошка организација, а екстремни услови …

Повеќе »