Tag Archives: Турција

(ФОТО) Најшокантна сцена од турскиот пекол – ТАТКО ЈА држи РАКАТА НА МРТВАТА ЌЕРКА

ЛУЃЕТО се заробени под урнатините каде што се изложени на ризик од смрт од студ, глад или повреда.Бројот на загинатите во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 5.100, а десетици илјади се повредени.Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ДОБРА ВЕСТ: После 30 часа минати во урнатините спасени девојче и новороденче, но и други деца

Меѓу бројните трагични врести кои ни пристигнуваат од Турција КОНЕЧНО и некои убави… По 30 часа минати во урнатините спасителите успеале да извлечат бебе, девојче, кое не било повредено. Сепак, лекарските екипи и го пружиле неопходниот медицински преглед за да видат дали со девојчето е се во ред, покрај дехидрираноста… …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете ги историските знаменитости во Турција и Сирија пред и по земјотресот

Тврдини, замоци, музеи, цркви, џамии и други историски и културни објекти и знаменитости беа уништени за време на земјотресот што вчера го погоди јужниот дел на Турција и северозападна Сирија и кој однесе над пет илјади човечки животи, според моментално достапните информации. Замокот Газиантеп, историска локација што ја користеа Римјаните …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Нов земјотрес во Турција. Над 4300 мртви, исчезнати градови, илјадници заробени на зима

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 4.300. Потресите оставија илјадници повредени, како и оние кои останаа без покрив над главата, бидејќи цели станбени блокови беа срамнети со земја. Масовната спасувачка операција се уште е во …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ МОЛАТ ЗА ЖРТВИТЕ – ГО МОЛИМЕ БОГ ЗА МИЛОСТ: Турските ѕвезди ВО ПАНИКА И СТРАВ ПОРАДИ ЗЕМЈОТРЕСОТ! Направија ЈАВЕН АПЕЛ! Ова се нивните ТРАГИЧНИ ЗБОРОВИ!

Турција рано утринава ја погоди силен земјотрес со јачина од 7,8 степени. Бројни турски ѕвезди по повод оваа прилика се огласија на социјалните мрежи и понудија поддршка на сите на кои им е потребна. Актерката Седа Бакан, позната по улогата во турскиот филм „Behzat Ç“, им се обрати на своите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЖЕНА ЖИВА ЗАКОПАНА ОБЈАВИЛА ФОТОГРАФИЈА: Хорор по земјотресот, луѓе заробени во урнатините НА ТВИТЕР МОЛАТ ЗА ПОМОШ

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ги погоди Турција и северозападна Сирија рано утринава, при што загинаа повеќе од илјада луѓе (точната бројка засега се движи околу 1500 лица), а повеќе од 2.000 биле повредени при уривање на згради ширум регионот. Граѓаните на Турција, кои останале …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМЕН МОМЕНТОТ ОД ВТОРИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: На улиците филмски сцени

Во понеделникот рано наутро Турција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна следеше нов удар со јачина од 7,7 степени. Земјотресот предизвикал големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрадал градот Ал Баб. Тресењето на земјата е почувствувано …

Повеќе »

Црвен крст на РСМ: Помош на настраданото население погодено од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Силниот катастрофален земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала кој на 06 февруари 2023 година ги погоди Турција и Сирија предизвика големи материјални штети, повредени и човечки загуби. Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и Сирија за жртвите од страотниот земјотрес. …

Повеќе »

(ВИДЕО) УНИКАТНИ СЦЕНИ – Невообичаена појава на небото над Бурса: Облак во форма на летечка чинија ги заинтригирал граѓаните

Утрово жителите на Бурса ги дочекало изненадување на небото – по изгрејсонце се појавил необичен облак со прилично бизарен облик кој наликува на летечка чинија. Од утрово на социјалните мрежи се споделуваат снимки од небото над Бурса, Турција, каде се појавил розов облак со чудна форма. Кружниот облак се појавил …

Повеќе »