Tag Archives: Турција

(ВИДЕО) ВО УРНАТИНИТЕ НАШЛЕ 2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ! Пожарникарите барале преживеани во Турција, па виделе торба полна со ПАРИ

Спасувачките екипи во турскиот град Газиантеп под урнатините на една куќа пронашле речиси 2 милиони долари, а потоа и ги предале на полицијата, јави агенцијата Анадолија. Парите ги виделе турските спасувачки екипи кои извлекле едно лице од урнатините на резиденцијата на Ајше-Мехмет Полат. WATCH: #BNNTurkey Reports. Thousands of houses were …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИКАЗНАТА ТРОГНАЛА МНОГУМИНА – Азербејџанецот кој тргнал да им помага на луѓето во Турција со старо возило, сега добил нов автомобил

Азербејџанецот Сервер Бесирли, кој се вклучи во кампањата за помош на Турција со својот стар црвен автомобил, ќе добие нов автомобил. По земјотресите кои го погодија југоисточниот дел на Турција, Сервер го наполнил својот стар автомобил со работи од неговата трошна куќа во Баку и се упатил кон Турција. Фотографијата …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКА ПОРАДИ КОЈА СЕ ПЛАЧЕ – Што направиле сестрите со инкубаторите: ТОА ГО МОЖАТ само жените!

Кога разорниот земјотрес ја погоди Турција на 6 февруари, инстинктивниот одговор на две медицински сестри во болницата во Газиантеп била да ги заштитат бебињата во инкубаторите во одделот за неонатална нега. Сега тие се пофалени на мрежите ширум светот за нивната храброст и хуманост. На видеото што го сподели д-р …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДАЛИ Е ОВА МОЖНО?! ДЕВОЈКА (17) ПРОНАЈДЕНА ЖИВА ПО 11 ДЕНА: Алејна 248 часа била под урнатините!

Ова е нов рекорд! Седумнаесетгодишната Алејна Олмез била извлечена жива од урнатините 248 часа по земјотресот, а од урнатините на становите во Атеб во областа Каибаси во Кахранмараш била спасена од рудари кои се уште ги пребаруваат урнатините. Отсекогаш знаевме дека ќе извлечеме некој од урнатините“, вели еден од спасувачите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во Турција се случуваат ЧУДА: 204 часа по земјотресот извлечени се петмина преживеани – како и дете кое било 207 часа под урнатините

Агенцијата „Анадолу“ која ревносно ги следи случувањата од Турција пред 15 минути ја објави веста дека е спасено дете кое под урнатините минало 207 часа… Најмалку пет лица се спасени денеска од урнатините на областите погодени од земјотресот во Турција, објавија локалните медиуми, осум дена по најтешкиот земјотрес во модерната …

Повеќе »

(ВИДЕО) 63 часа бил под урнатините и снимил се. „Триаголникот на животот ме спаси“

Средношколецот Гуркан Озтурк, кој 63 часа по земјотресот беше спасен од под урната петкатница во турскиот град Хатај, со својот мобилен телефон ги снимил часовите што ги поминал под урнатините, јавува Anadolu Agency. Озтурк (19) во моментот на земјотресот на 6 февруари бил во куќата на својот дедо во Антакија, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШОКАНТНИ СЦЕНИ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ – ЧУДО! ПРЕЖИВЕАЛО БЕБЕ ОД 10 ДЕНА ПОСЛЕ 90 ЧАСА ПОД урнатините: Извлечени мајка и трите деца, неверојатни видеа од спасувањет

Поминаа четири и пол дена откако два земјотреси предизвикаа хаос низ Турција и Сирија, при што според последните извештаи загинаа повеќе од 22.000 луѓе.Сепак, неуморните спасувачки тимови сè уште успеваат да извлечат преживеани од планините од урнатини и покрај ужасните услови.Најновото спасување, во кое спасувачите употребија моторна пила за да …

Повеќе »

РЕГИОН МАЛАТИЈА – Маж во Турција по 77 часа бил извлечен жив од урнатините: Спасен е од куче трагач

Во продолжение на операциите за пребарување и спасување во Малатија, по реакцијата на дресирано куче, екипите стигнале до Мерал Накир (60), за кого било утврдено дека се наоѓа на првиот кат од шесткатница и успеале да го спасат 77 часа по земјотресот. Малатија е една од провинциите уништени од силен …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИСТОШЕН, НО САКАЛ ДА ЖИВЕЕ! ВИДЕО НА МОМЧЕ (2) ОД УРНАТИНИТЕ ГО ОБИКОЛУВА СВЕТОТ: Бил заглавен 44 часа, му дале вода од КАПАЧЕ! Очи полни со солзи, но тој НЕ СЕ ОТКАЖАЛ!

По разорниот земјотрес што се случи на границата на Турција и Сирија, во кој според последните проценки загинаа повеќе од 9.400 луѓе, од овие две земји доаѓаат болни и шокантни сцени од спасување на преживеани. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи вонредна состојба во следните три месеци во 10-те региони …

Повеќе »