Tag Archives: туристи

Уапсена Унгарка: Сметка за кафе наплатила 583. евра, полицијата спровела сеопфатна истрага

Унгарската полиција спроведува масовни апсења на сопственици на ресторани кои систематски ги ограбуваат туристите наплаќајќи им вртоглави цени за услугите. Во паб во центарот на градот келнерите биле фатени на дело кога германски турист одбил да плати 210.000 форинти (околу 583 евра). Полицијата ги уапсила сопственичката на ресторанот и нејзиниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) УБАВ ГЕСТ – ДВЕЈН ЏОНСОН ЗАПРЕЛ АВТОБУС ПОЛН СО ПАТНИЦИ: Луѓето биле воодушевени кога го виделе, но не очекувале дека ќе СЛЕДИ ОВА!

Актерот Двејн Џонсон ги воодушевил фановите ширум светот кога покажал дека може да живее како и сите обични луѓе, но само до еден момент. Имено, тој одлучил да се прошета по крајот и во таа прилика снимал влог, сепак, не бил сам долго време. Поминувајќи покрај автобус полн со туристи, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Туристите танцувале на поплавениот проштад Свети Марко

Ретка летна поплава, во текот на ноќта, го покри познатиот плоштад Свети Марко во Венеција со вода висока до еден метар. Венеција честопати е погодена од поплави во есен и зима. Катастрофалните поплави во ноември 2019. година предизвикаа стотици милиони евра штета. Поплавата, која се случи ноќта меѓу неделата и …

Повеќе »

(ФОТО) Најатрактивен на светот е „Фичо комби“ – но и најскап!

ИАКО на аукцијата не ја постигна очекуваната цена, бил продаден за сума за која денес може да се купи солиден нов автомобил. Малото комбе се произведуваше во Италија до 1985. година, додека последната копија излезе од лентите во Крагуевац во 1990. година. Застава 900 АК или прекарот „Фичо комби“ е …

Повеќе »

(ФОТО) На плажа си поставиле маса за ручек – си го понеле и лонецот!

На Фејсбук се појавила фотографија направена во Башка Вода и веднаш настанала дискусија. Имено, фотографијата покажува како група луѓе дошле до идеја да си направат ручек на плажа. Со себе земале маса на расклопување и клупи, и ставиле садови и чинии на масата. „Башка вода. На општината ќе мора да …

Повеќе »

(ФОТО) Од среда рампа за НЕВАКЦИНИРАНИТЕ: Туристите, ако не примиле две дози на вакцина, нема да можат да патуваат во оваа земја на Европската унија

Прва земја во Европската унија што ја донесе оваа одлука. Малта од среда ќе им забрани на сите невакцинирани посетители да влегуваат во земјата, најави министерот за здравство, Крис Ферн. Негативен тест за вирусот повеќе нема да биде доволен за да се премине границата на тој мал медитерански остров. „Ние …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дали би сте се осмелиле да го преминете овој ЗАСТРАШУВАЧКИ стаклен мост?

Кинезите обожаваат мостови, особено оние со атрактивен изглед, особено оние со проѕирно стаклено дно. Во 2019. година, државните медиуми ECNS проценија дека во земјата има повеќе од 2.300 мостови со стаклено дно. Еден од најпопуларните е мостот Руџи, кој целиот се криви, а дното е поплочено со проѕурно дно. Мостот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Скриена плажа на која е дозволено да се остане само 20. минути

Една од најубавите во светот, Скриената плажа во Мексико е создадена како резултат на воени вежби и тестирање… Мексиканската дупка е дел од вулканскиот остров Мариета, кој ја зазел сегашната позиција пред неколку илјади години. Сепак, таа не е создадено од мајката природа, туку е дело на човечки раце – …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВОЈ ПИНГВИН Е ЅВЕЗДА НА ИНТЕРНЕТ: Со скок во чамец преполн со туристи се спасил од китовите убијци!

Неверојатна снимка… Драматичните снимки на кои исплашен пингвин, кого во студените води на Антарктикот го брка група китови убијци можебии и не се необични прикази, но овојпат публиката играше клучна улога бидејќи снаодливиот пингвин избега скокајќи на еден од гумените чамци полн со туристи. Китовите убијци биле во интензивна потрага …

Повеќе »