Tag Archives: туна

Туна секој ден го зголемува внесот на протеини, но и ве труе!

Вклучувањето на конзервирана туна во вашата исхрана може да биде одличен потег поради сите позитивни ефекти што може да ги има врз вашето тело, но постои опасност. Придобивките од конзумирањето на конзервирана туна се значителни, дури и пред да ја земете предвид хранливата вредност. Производот е достапен во речиси сите …

Повеќе »

ЈОДОТ Е ПОТРЕБЕН ЗА ПРАВИЛНА РАБОТА НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Еве кои намирници го содржат и колку треба да се внесува на дневна основа

Јодот е микронутриент, но кога станува збор за нашето општо здравје, неговата улога е голема, бидејќи е неопходен за отпорност на организмот, здравје и закрепнување.Ова е особено важно во работата на тироидната жлезда, во чии хормони составен елемент е јодот. Тироидните хормони (Т3 тријодотиронин и Т4 тироксин) ја регулираат циркулацијата …

Повеќе »

Што може конзервираната туна да му направи на телото

Има бројни придобивки од конзумирањето на конзервирана туна дури и пред да ја прочитате декларацијата. Може да стои долго на полица, не е премногу скапа и може да се користи во многу јадења – од салати до сендвичи. И нутриционистички, конзервираната туна има многу придобивки, иако премногу конзервирана туна може …

Повеќе »

И’ за душата и за телото: Храна која може да влијае на ДЕПРЕСИЈАТА и да го врати расположението

Храната богата со витамин Д може поволно да влијае на сезонската депресија, која се јавува со промената на годишните времиња. Ако се чувствувате уморно, летаргично, нерасположено и малку депресивно, тоа не е причина за грижа, бидејќи таквите чувства се типични за поголема популација во зима, кога има помалку сончева светлина. …

Повеќе »

(ФОТО) Направете лесна вечера: Оброк салата со туна!

Нека вечерниот оброк ви биде лесен – пробајте вкусна салата со туна… Состојки: 1 конзерва туна 1 главица црвен кромид 1 јајце 2 лажици мајонез магдонос црн пипер, со, лимон по вкус Инструкции за подготовка: 1. Сварете го јајцето, излушете и исечете го на коцки. Исечете ја главата на кромидот …

Повеќе »

(Рецепт) Искористете ги велигденските јајца – направете паштета која ќе внесе нешто ново но вкусно во менито!

Ова вкусно предјадење е неодминливо на прославите,а лесно се пдоготвува. Ако ви преостанале велигденски јајца, направете ја оваа феноменална паштета за појадок или вечера. Состојки: 1/2 главичка кромид (може и бел дел од млад кромид) 2 варени јајца 240 г туна во конзерва 100 г путер малку сенф сол, црн …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посна солена торта: Предјадење за слава од кое нема да се срамите!

Наш предлог за предјадење за слава… Потребно е: 1 конзерва туна (180 г), 150 – 200 г посен маргарин, 200 г посен мајонез, 1 лажица сенф, 300 г посни крекери, 50 г препечен сусам, 2 кисели краставички, 2 варени моркови, 2 варени компири, 1 кисела пиперка, 50 г печени кикирики, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСНО – Сочен ролат со спанаќ: Ќе го правите и кога не се пости!

Спој на вкусни и меки кори и крем фил Ролатите се прават брзо и лесно а и убаво изгледаат на свечените трпези. Интересна работа кај посните ролати е што се полесни (нема млеко, нема јајца), бргу се прават а се многу вкусни. Денес ви претставуваме сочен посен ролат со спанаќ …

Повеќе »

(ФОТО) Најубави посни салати: 12. рецепти за сечиј вкус и џеб!

Полека ни почнуваат посните слави па никогаш доволно рецепти за нешто ново со што ќе се „разбие“ монотонијата од досегашните прослави…затоа ви донесуваме рецепти за 12. посни салати во кои ќе уживате! 1. Шарена салата со ориз и туна Состојки:900 г сварен ориз, 400 г туна, 200 г грашок од …

Повеќе »