Tag Archives: цвекло

Овие четири видови на зеленчук најмногу придонесуваат за здравјето на црниот дроб

Црниот дроб е многу важен орган чија функција, меѓу другото, е да го чисти телото од токсини, да помага во варењето, да складира витамини и минерали и да синтетизира протеини. Иако има единствена способност да се регенерира по оштетување, не е неуништлив, а изборот на храна и пијалоци значително влијае …

Повеќе »

Витаминска бомба: Најдобра салата за зајакнување на имунитетот

Салата за зајакнување на имунитетот Во последно време видовме колку ни е потребен силен имунитет. Јадете ја оваа салата колку што е можно почесто и ќе бидете поздрави од било кога. Потребно е: 1 големо цвекло 1 голем морков 3 чешниња лук 1 лимон малку ореви маслиново масло сол и …

Повеќе »

Експертите се согласуваат: Овој зеленчук е најдобар за намалување на крвниот притисок

Високиот крвен притисок може да доведе до зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. За да го намалат крвниот притисок, луѓето го ограничуваат внесот на натриум, вежбаат и јадат храна здрава за срцето, вклучувајќи зеленчук… Зеленчукот е преполн со здрави хранливи материи и природно има малку натриум. Одредени зеленчуци …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЕЛИКСИР ПРОТИВ ПРОЛЕТЕН ЗАМОР: Многу лесно се прави, а кога ќе го испиете, телото ќе ви се прероди!

Иако едвај го дочекавме убавото време и сончевите денови, овие денови сите се чувствуваме некако уморни, а многумина се жалат на главоболки. Затоа пијте го овој напиток, тој веднаш ќе го регенерира вашето тело! Проблемот како да се премине од една сезона во друга е особено забележлив на пролет, со …

Повеќе »

(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) ИДЕАЛЕН РЕЦЕПТ АКО ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ СО АНЕМИЈА: Ќе ви помогне да ја подобрите крвната слика

Покрај тоа што ја зајакнува вашата крв, тој е исклучително вкусен Потребно е: 100 гр мед 2 поголеми моркови 2 поголеми цвекла 1 лимон, средно голем 100 гр ореви 100 гр суво грозје Подготовка: излупете ги морковот и цвеклото и ситно исечкајте ги. Оставете да стојат најмалку 20 минути. Лимонот …

Повеќе »

Најздрави јаглехидрати што можете да ги додадете во вашата листа за купување

ЈАГЛЕХИДРАТИТЕ се важен дел од исхраната, иако многумина ги избегнуваат поради популарноста на диетите кои го ограничуваат нивниот внес. Многу намирници содржат јаглехидрати, а важен е типот на јаглени хидрати што ги консумирате. Сложените јаглехидрати се полни со влакна и други хранливи материи. Ова се јаглехидратите што треба да ги …

Повеќе »

МАГИЧНО цвекло за ПРЕКРАСНО ЛИЦЕ, за исфрлање на токсините и здрави крвни садови! Три рецепти за салата што ќе ви се допаднат!

Цвеклото се смета за една од најздравите коренести билки. Цвеклото и сокот од цвекло се познати по бројните позитивни ефекти врз човековото здравје – добра циркулација, намалување на крвниот притисок, како и подобрување на спортските перформанси. Многу од овие позитивни ефекти се поврзани со богатата содржина на „неоргански нитрати“. Ви …

Повеќе »

Три намирници кои најсилните луѓе во светот постојано ги јадат

Инфлуерката Алиса Аткинсон долги години е вклучена во индустријата за здравје и фитнес. Отсекогаш се занимавала со спорт, но најтешкиот дел и бил процесот на закрепнување. Таа на својот блог пишува дека за да биде здрава и фит, морала да се погрижи редовно да се истегнува, да спие доволно и …

Повеќе »

ЗА ОВИЕ 4. НАМИРНИЦИ СЕ ВЕРУВА ДЕКА ГО ЧИСТАТ ТЕЛОТО ОД МАСТИ! Добро ќе ви дојдат после празничната трпеза!

Празниците се време на уживање во „тешка“ и мрсна храна. Изминативе денови на трпезите доминира калорична храна – месо во различни облици, деликатеси, слатки, но и поголеми количини алкохол од вообичаеното. Сето тоа за многумина значело и внесување на големи количини на храна, а за да се реши проблемот со …

Повеќе »