Tag Archives: цвеќиња

(ФОТО) ФЕНОМЕНОТ НА АТАКАМА – Пустина што цвета – ремек дело на природата

Пустината Атакама во Чиле е површина без вода, составена од солена почва, песок и скаменета лава. Сепак, сето ова престанува да биде важно во вистински услови… Атакама се смета за целосно неплодна почва поради специфичноста на овој терен и затоа што е заштитена од двете страни од Андите и крајбрежните …

Повеќе »

(ФОТО) ДА, МОЖНО Е! Неверојатна природа; Овие фотки покажуваат колку е навистина моќна!

Овие неколку примери покажуваат како природата, за да преживее, може да направи работи за кои не би верувале дека се можни, од сончоглед кој цвета на сред тротоар до дрво кое расте на врата… Се проценува дека планетата Земја е стара околу 4,5 милијарди години. Од почетокот, природата страдаше од …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНА АКЦИЈА НА ПАНЧО ОД „ДНК“ – Добрината брзо се шири: Многумина побрзаа да си купат од прекрасните букети на баба Ѓурѓа

Владимир Блажев – Панчо од дуото ДНК, вчера на социјалните мрежи напиша статус кој допре до илјадници корисници. “Карпош три, веднаш на паркингот на Тинекс здогледав стара бабичка која седи со главата надоле, а пред неа 2-3 гајби со прекрасно тазе набрани букети цвеќе. Тргнав кон неа и ја поздравив, …

Повеќе »

(ФОТО) Амстердам е највозбудливиот град во Европа: Топ 4 причини зошто е многу посетуван

Со оглед на тоа дека поголемиот дел на Амстердам лежи на водени канали, сосема е логично во него да има голем број на мостови. На љубителите на историја и култура има многу што да им се понуди, но ќе го засакаат и оние кои сакаат возбудлив и автентичен помин. Потребата …

Повеќе »

Кои цвеќиња и растенија се садат во лето?

Преовладува мислење дека есента и пролетта се најповолно време за садење на декоративни растенија и цвеќиња. И тоа не е неточно, но сепак добро упатените знаат дека безмалку сите растенија кои добро се закоренети и одгледани во саксија може да се садат и пресадуваат во лето. Летото е исто така …

Повеќе »