Tag Archives: црн дроб

Зошто чајот од куркума треба да го вметнете во исхраната: Го штити црниот дроб, одличен е за имунитетот и кожата

Куркумата веќе долго време се користи во азиската кујна и медицина, но сè повеќе го наоѓа патот до европските и другите кујни и полиците за зачини. Ова растение е најдобро познато како зачин за многу јадења, но е многу повеќе од тоа. Не само што додава интересна арома каде и …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) 5. напитоци кои се пијат пред спиење: Додека спиете, црниот дроб се чисти, килограмите се топат, телото се подмладува!

Овие производи совршено го чистат црниот дроб и ги топат масните наслаги. За да го исчистите вашето тело од нездрава храна, пијте по еден од овие пијалоци секоја вечер пред спиење: 1. Чај од камилица Чајот од камилица го чисти црниот дроб додека спиете, го смирува нервниот систем, го подобрува …

Повеќе »

Наливајте се со КАФЕ! Девет причини поради кои овој напиток е ОДЛИЧЕН ЗА ЗДРАВЈЕТО!

Иако постојат многу предрасуди за пиење на вашиот омилен црн пијалок, постојат и основани здравствени причини да уживате во него. Кафето има многу придобивки од едноставно враќање на енергијата во организмот. Еве ги најдобрите начини на кои кафето може позитивно да влијае на вашето здравје. 1. Ќе живеете подолго Најновите …

Повеќе »

(ФОТО) Тага во семејството на легендарниот глумец: Синот на Роберт Редфорд на 58. години ја загубил битката со ракот!

Синот на Роберт Редфорд, режисерот Џејмс, починал во петокот на 58-годишна возраст од тумор на црниот дроб, пишуваат американските медиуми. Смртта на Џејмс Редфорд ја потврди на Твитер неговата сопруга Кајли Редфорд. „Џејмс почина денес. Нашите срца се скршени. Имаше прекрасен живот, влијаеше на многумина и беше сакан. Јас бев …

Повеќе »

Овие намирници се неверојатно моќни: Во рекорден рок ги чистат црниот дроб и топат мрсните наслаги

Без здрав црн дроб, нема здрав организам. Затоа треба строго да се грижиме каква храна јадеме Сè што јадеме или пиеме мора да помине низ црниот дроб. Овој орган најмногу страда, бидејќи ги апсорбира сите лоши работи што ги внесуваме во организмот со храна. Кога црниот дроб е оптоварен страда …

Повеќе »

ЗДРАВИ И КОРИСНИ – Во ова се незаменливи: Три здравствени проблеми кои семките од тиква ги лекуваат како од шега!

Покрај тоа што се полни со хранливи материи, семките од тиква содржат и многу лековити материи. Светската здравствена организација препорачува консумирање семе од тиква како еден од одличните начини за снабдување на организмот со есенцијални хранливи состојки кои не можете да ги најдете во изобилство во друга храна. Од друга …

Повеќе »

(Рецепт) Руски метод за чистење на бубрезите и црниот дроб: Проверено за 24. часа ги сфрлува насобраните токсини!

Без здрави бубрези и црн дроб нема ниту здрав организам Бубрезите и црниот дроб имаат важна функција за работата на целиот организам. Тие се како филтери кои нè ослободуваат од сите токсини и штетни материи. Од таа причина е многу важно да водите грижа за нивното здравје односно одвреме-навреме да …

Повеќе »

(Рецепт) 6. СУПЕРСОСТОЈКИ – Коктел за потполно чистење на црниот дроб и цревата од отпади и отрови: Еве што ќе се случи после првата чаша!

Моќна комбинација на здрави состојки со скоро магичен ефект Црниот дроб и цревата се меѓу најактивните органи – тие се задолжени за чистење на нашето тело, земање на она што му треба на телото и исфрлање на целиот непотребен отпад и сите токсини што ги внесуваме. Сепак, со текот на …

Повеќе »

11. намирници пребогати со железо: Ова морате да го јадете за максимално јака крвна слика и здрав организам!

Овој минерал има една од најважните улоги во човечкото тело… Железото е минерал кој игра многу важна улога во организмот, а главната се однесува на трансферот на кислород низ телото и производство на црвени крвни зрнца. Тоа е основна хранлива материја, што значи дека мора да се земе во организмот …

Повеќе »