Tag Archives: црн дроб

Пет совршени намирници од ПАЗАР кои го чистат црниот дроб и го ЗАБРЗУВААТ МЕТАБОЛИЗМОТ!

Ако сакате да ја направите вистинската работа за вашето тело ова лето, веднаш одете на пазар. Масна и нездрава храна, алкохолни или газирани пијалоци, но и редовна терапија со лекови се најголемите непријатели на нашиот црн дроб. Колку е важен црниот дроб за нашиот живот и колку е опасно да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Починал пејач на славен рок бенд: Немал пари за лекување!

Пејачот на „Скид Роу“, Џони Солинџер починал на 56-годишна возраст, откако им порачал на фановите дека има оштетување на функцијата на црниот дроб. Другите членови на бендот ја потврдија тажната вест, објави „The Sun“. „Тажни сме што ги слушнавме вестите за нашиот брат Џони Солингер, мислите се насочени кон неговото …

Повеќе »

ГО РЕГУЛИРА НИВОТО НА ШЕЌЕР ВО КРВТА, ГО ЧУВА ЦРНИОТ ДРОБ И ГО ПОДОБРУВА ВАРЕЊЕТО: Овој зеленчук е вистинско богатство за организмот!

Ако на вашето мени нема сладок компир (батат), време е тоа да го промените тоа Слаткиот компир е сорта на компири, кои, за разлика од „обичните“, содржат значително повеќе хранливи материи и витамини. На телото му обезбедува голема количина на енергија. Има сладок вкус како резултат на едноставни шеќери, а …

Повеќе »

РЕЦЕПТ за моќен сируп кој помага на имунитетот и тироидната жлезда

Со само две состојки, можно е да се направи сируп кој има голем број здравствени придобивки. Тие две состојки се млади зелени ореви и мед, кои заедно прават моќно соединение за кое вашето тело ќе биде благодарно. Младите зелени ореви, кои меѓу другото се богати со витамин Ц, во комбинација …

Повеќе »

Прва помош е за многу здравствени проблеми: Зошто КАМИЛИЦАТА треба да биде дел од секоја куќа?

Широко познат лек против „премногу загриженост“ и стрес, камилицата навистина може да се смета за кралица на лековитите билки. Чајот од ова растение е составен дел од секој дом. Пријатен вкус и уште попријатен мирис, камилицата е полна со антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од многу воспалителни болести, и се …

Повеќе »

14. (не)величествени: Најдобри и најлоши намирници за црниот дроб

Нашиот црн дроб е важен орган со многу суштински функции. Препораката е да се направи се што е можно за да се заштити. Меѓу другото, има намирници што имаат корисен ефект врз црниот дроб. Меѓу другото, тие го намалуваат ризикот од разни болести и го штитат од штетни токсини. Исто …

Повеќе »

Помага кај надуеност, добар е за црниот дроб, а може да помогне и при слабеење…Зошто е добро да се пие чај од глуварче?

Чајот од глуварче има бројни здравствени придобивки, а дигестивните проблеми и спречувањето на инфекции на уринарниот тракт се само некои од нив. Предности на чајот од глуварче Овие „плевели“ обично се користат во народната медицина подолго време. Кога луѓето зборуваат за чај од глуварче, тие обично зборуваат за еден од …

Повеќе »

ПРИРОДНО – Исчистете го црниот дроб со овие 10. намирници – а воедно забрзајте го и согорувањето на калориите

Што и да јадеме и пиеме во текот на целиот живот, минува низ црниот дроб. Затоа овој орган страда и ги апсорбира сите наши лоши навики во исхраната и го штити нашето тело со својата работа. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и за …

Повеќе »

10. продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

Што и да изедеме или испиеме, во текот на животот, минува низ нашиот црн дроб. Токму поради тоа овој орган ги трпи и впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и …

Повеќе »