Tag Archives: црн дроб

Меѓународен ден на пивото. Дали е тоа здрав или нездрав пијалок?

ПИВОТО е еден од најстарите пијалоци во светот. Рецепти за пиво може да се најдат во египетските гробници, археолошките локалитети во Месопотамија и вавилонските текстови. Денес, пивото може да се најде во продавниците и пиварниците ширум светот, а популарноста на малите занаетчиски пивари расте со молскавична брзина во последните години. …

Повеќе »

Што се може да предизвика холестерол во крвта? Лошата исхрана не е единствениот виновник!

Експертите велат дека постојат неколку фактори кои доведуваат до покачен холестерол Холестеролот се произведува во црниот дроб, концентрацијата на ова соединение е тесно поврзана со метаболизмот на мастите во телото. Експертите велат дека високото ниво на холестерол може да се поврзе со исхраната, дејството на хормоните и наследноста. Сепак, има …

Повеќе »

СИМПТОМ КОЈ НИКОГАШ НЕ БИ ГО ПОВРЗАЛЕ СО ЗАМАСТЕН ЦРН ДРОБ: Се влошува доцна навечер и навечер, не смеете да го игнорирате

Чешањето во рацете и нозете укажува на сериозна болест! Дознајте кога симптомите на замастен црн дроб се најзабележливи. Неалкохолниот масен црн дроб („”nonalcoholic fatty liver” – NAFL) е спектар на болести што вклучува масна инфилтрација на црниот дроб (стеатоза) и неалкохолен стеатохепатитис (NASH). Оваа болест се карактеризира со формирање на …

Повеќе »

Две зелени намирници ги обновуваат белите дробови и црниот дроб по прележан ковид

Белите дробови и црниот дроб навистина заслужуваат посебно внимание бидејќи тие се најголемите средства за чистење на телото. Меѓу бројните функции на црниот дроб е тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, додека ги филтрираат токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од телото. …

Повеќе »

Замор, губење на тежина и апетит се последиците од тешка болест – а ја добивате од пиво!

Консумацијата на алкохол е една од водечките причини за оштетување на црниот дроб. Алкохолното заболување на црниот дроб е еден вид заболување на замастен црн дроб. Постојат неколку фази на заболување на црниот дроб поврзано со алкохол. Цирозата е најсериозната фаза на заболување на црниот дроб, за која се потребни …

Повеќе »

(Рецепт) Зошто чајот од куркума треба да го вметнете во исхраната: Го штити црниот дроб, одличен е за имунитетот и кожата

Куркумата веќе долго време се користи во азиската кујна и медицина, но сè повеќе го наоѓа патот до европските и другите кујни и полиците за зачини. Ова растение е најдобро познато како зачин за многу јадења, но е многу повеќе од тоа. Не само што додава интересна арома каде и …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНО И ЗДРАВО – Осум импресивни придобивки од пиењето сок од морков! Го подобрува здравјето на речиси сите органи во вашето тело!

Сокот од морков дава неверојатни здравствени придобивки,  евтин е и лесен за правење… Не само што обезбедува калиум и витамин Ц, туку е и многу богат со провитамин А. Се верува дека пиењето сок од морков го зајакнува имунитетот и го подобрува здравјето на очите и кожата, меѓу другите придобивки. …

Повеќе »

ЛЕКОВИТОСТ НА МОРИНГАТА – НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ НА ЗЕЛЕНИОТ ЗЛАТЕН ПРАВ: Ова чудесно растение го регулира крвниот притисок, ги штити срцето и црниот дроб!

Морингата моментално е една од најпопуларните намирници за луѓето кои уживаат во здрава исхрана. По чиа семињата, киноата и ашвагандата, на пазарот за храна се појави нова „суперхрана“ која воодушеви многу поборници за здрава исхрана, нутриционисти и фитнес гуруа. Тоа е моринга, дрво кое расте во подножјето на Хималаите и …

Повеќе »

КРАЛ МЕЃУ ЛЕКОВИТИТЕ РАСТЕНИЈА: Ако се јаде редовно, може да го регулира холестеролот, шеќерот и да го опорави црниот дроб!

Докажало истражување Студиите спроведени на животни покажале дека активните соединенија во целерот можат благотворно да делуваат на намалување на холестеролот, но и да го спречат растот на малигните клетки. Целерот содржи апигенин, соединение кое може да го стимулира растот и развојот на нервните клетки. Апигенинот и другите активни соединенија во …

Повеќе »