Tag Archives: црн дроб

Подгответе го вашето тело за јака храна: 10 намирници за ДЕТОКСИКАЦИЈА НА ЦРНИОТ ДРОБ

Овие намирници ќе ви помогнат да го исчистите и регенерирате црниот дроб и да го вратите неговото здраво функционирање Здравјето на целиот организам зависи од редовното чистење на организмот од токсините, кои се таложат во организмот и се закануваат да ја забават работата на органите неопходни за нормално функционирање. Внесуваме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Халанд како Ханибал Лектор: Норвешкиот напаѓач својата врвна форма ја должи на бизарната исхрана

Ѕвездата на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд, открил дека на неговото мени се наоѓа кравјо срце и црн дроб, што му помогнало да дојде во врвна форма и да стане незапирлив. Поради неговите бизарни навики во исхраната, Норвежанецот во документарниот филм „Халанд: Големата одлука“ е спореден со Ханибал Лектор, морничавиот канибал …

Повеќе »

Го чистат организмот, го зајакнуваат имунитетот и го обновуваат црниот дроб: 10. чувари на здравјето

Ви претставуваме намирници кои ќе ви помогнат да го исчистите и обновите црниот дроб, како и да го вратите неговото здраво функционирање. 1. Јаболка Јаболките се богати со пектин, кој му помага на телото да се исчисти и да ги ослободи токсините од дигестивниот тракт. 2. Зелен чај Зелениот чај …

Повеќе »

Кога пивото станува проблем? Лекарите советуваат: „Ако чувствувате нешто од ова, немојте да го пиете“

Во интервју за странски медиуми, гастроентерологот Џонатан Кунг изјавил дека не би им препорачал на луѓето со дијабетес да нарачуваат пиво бидејќи тоа предизвикува зголемување на нивото на шеќер во крвта. Се случува некои производители да не наведат дека воопшто има шеќер во нивното пиво. Доколку имате прекумерна тежина, исто …

Повеќе »

Лечи забоболка, ги раствора камењата во бубрезите, може да ги убие клетките на ракот: Зачин со кој треба да се биде внимателен

Мускатното оревче во поголеми количини делува како халуциноген лек, не смеете да консумирате повеќе од 2 грама дневно. Мускатното оревче е богато со антиоксиданси, кои штитат од развој на хронични болести и имаат антиинфламаторно дејство. Имаат и силно антибактериско и аналгетско дејство, па затоа тинктурите кои го содржат овој зачин …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој ги чисти црниот дроб, бубрезите и жолчката: Готов е за минута, а потребни ви се само три состојки!

Толку е хранлив што може целосно да го замени вашиот вообичаен појадок. Овој напиток се состои од овошје и зеленчук богати со флавоноиди и антиоксиданси кои ќе му помогнат на вашиот имунитет добро да одговори на нападите на штетните микроорганизми. Јаболката се познати како лек уште од античко време, а …

Повеќе »

Салото на стомакот е причина за 5. сериозни болести: Доколку ги забележите овие симптоми, веднаш на диета

Абдоминалната маст, позната и како висцерална маст, е опасна „активна“ маст која се складира околу виталните органи како што се црниот дроб и цревата. Ако не се контролира, вишокот маснотии на стомакот може да доведе до сериозни здравствени проблеми. Мастите не се само складиште за складирање на енергија, тоа е …

Повеќе »

Овие четири видови на зеленчук најмногу придонесуваат за здравјето на црниот дроб

Црниот дроб е многу важен орган чија функција, меѓу другото, е да го чисти телото од токсини, да помага во варењето, да складира витамини и минерали и да синтетизира протеини. Иако има единствена способност да се регенерира по оштетување, не е неуништлив, а изборот на храна и пијалоци значително влијае …

Повеќе »

Како тагата, лутината и осаменоста влијаат на здравјето? Не е мит, секоја емоција влијае на ОДРЕДЕН ОРГАН!

Истражувањата покажаа дека емоциите и тоа како влијаат на здравјето Обично зборуваме за влијанието на стресот врз здравјето, но малку е познато дека сите емоции – дури и позитивни – можат да влијаат на состојбата на телото. Во традиционалната кинеска медицина постои теорија дека секој орган во човечкото тело е …

Повеќе »