Tag Archives: црква

(ФОТО) ОВА Е ОСМО СВЕТСКО ЧУДО: Црква во Етиопија која пропаднала во земја

Ако ги гледате фотографиите на црквата од воздух, ќе ви се чини дека е невозможно да се влезе во неа. На ова подрачје има вкупно 11. црква направени од карпи кои се наоѓаат на листата на Светско наследства на УНЕСКО, но токму оваа се смета за најпозната. Црквата Свети Ѓорѓи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Црквата сака Кипар да ја повлече песната за Евросонг бидејќи не и се допаѓа насловот

Кипарската православна црква и владата на таа земја се вклучија во спор околу песната што ќе ја претставува таа земја на Евровизија во мај, а во срцето на спорот е несоодветниот израз „ѓавол“. Песната „Ел Диабло“, која е шпански збор за ѓавол, испеана од Елена Тсагриноу е под критика бидејќи …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕНИГМА ВО ЦРКВА ВО ЧЕРНОБИЛ: Во храмот на Свети Илија радијацијата никогаш не е зголемена – научниците не можат да го објаснат феноментот!

Само на едно место на територијата на разурнатиот регион на Чернобил, законите на природата ја изгубиле својата сила – во црквата Свети Илија. За разлика од околината, во внатрешноста на sидовите на црквата, уредите за мерење на радиоактивноста покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголемило дури и …

Повеќе »

(ФОТО) Црква чии градители биле ослепени за да не ја повторат УБАВИНАТА!

Црквата Свети Василиј ја покажала моќта на Русија, која таман излегла од војна, а според легендата, која живее до денес, ужасниот руски цар Иван Грозни наредил нејзините архитекти да бидат ослепени, за никогаш повеќе да не можат да направат ваква прекрасна градба… И покрај Кремљ и Црвениот плоштад и сè …

Повеќе »

(ФОТО) Проѕирната црква во Белгија ги збунува очите и мозокот

Од далечина, изгледа како обична селска црква, но како што се приближувате, сфаќате дека нејзините делови едноставно исчезнуваат. Оваа необична атракција го најде своето место под сонцето во белгискиот град Борглун, еден час оддалечен од Брисел. Можеби мислите дека нема потреба да се посетува друга црква кога повеќето западноевропски градови …

Повеќе »

(ФОТО) Станал милионер преку ноќ: Богатството буквално му паднало од небо!

Еден човек во Индонезија по име Џошуа, имал среќа како ректо кој во животот. A humble carpenter from Indonesia recently became an instant millionaire after selling a meteorite that fell on his home. He received roughly RM7.6 million, equivalent to 30 years' worth of his usual salary.https://t.co/juEQ7SaPAp — Latest on …

Повеќе »

„Теретана“ се прогласила за црква за да избегне затворање

Популарната спортска сала во Краков, Полска, успеача да остане отворена и покрај новите мерки против ширењето на коронавирусот, прогласувајќи се за продавница во која луѓето можат да „тестираат“ опрема за одредена сума, но и црква која нуди „верски состаноци“ за промовирање на здрав начин на живот. За време на викендот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) САМО ВО ОВОЈ ПЕРИОД ВО ГОДИНАТА – ЗМИИ ЛАЗАТ ПО ИКОНАТА НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – МОРБИДЕН ПРИЗОР ВО ЦРКВА: Погледнете ја оваа гнасна снимка КОЈА ИМА И МОРБИДНО ЗНАЧЕЊЕ!

Од Преображението, внатре и надвор од Црквата, се појавувале змии. Мештаните ги нарекуваат змии на Пресвета Богородица Во источната област Кефалонија, недалеку од селото Маркопуло, постои мала црква посветена на Успението на Пресвета Богородица. Тука, веќе долги години, еднаш годишно, на празникот Успение на блажената Богородица, се случува нешто необично. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРОБЛЕМИ ПОРАДИ КОРОНА ВИРУСОТ – ИДНИТЕ НЕВЕСТИ ОРГАНИЗИРАЛЕ ПРОТЕСТИ ВО РИМ: Бараат да им се дозволат свадбите, а еве што најмногу ги загрижува!

Протестната акција ја принудила полицијата во Рим да се собере во близина на легендарната фонтана Треви, каде невести во снежно бели фустани барале да се дозволат свадбените церемонии. „Протестирам затоа што сакам да се омажам! Мојата венчавка требаше да се одложи за следната година и се согласив сè со свештеникот, …

Повеќе »