Tag Archives: црква

(ФОТО) Меган на погребот го тешела скршениот Хари, црквата ја напуштиле држејќи се за раце

МЕГАН МАРКЛ го тешела принцот Хари додека тој се борел со солзите за време на последното испраќање на кралицата Елизабета. На крајот од верската церемонија, парот излегол држејќи се за раце, а многу луѓе на интернет не го криеле воодушевувањето за тој емотивен момент. „Прекрасно е што Хари секогаш ја …

Повеќе »

(ФОТО) Дом за само еден жител: Чардак ни на небо ни на земја

Катскиот столб е црква во Грузија, изградена е во деветтиот век, а последните монаси ја оставиле 600 години подоцна. Црквата се наоѓа на истоимениот Катски столб или како што велат мештаните на Столбот на животот, а за ова место има бројни мистерии и легенди. Оддалечениот западен регион Имерети во Грузија …

Повеќе »

(ФОТО) Луѓето не веруваат во што Џорџина дошла во црква: Шамија на главата и кратко здолниште не одат

Вереницата на фудбалерот Кристијано Роналдо, Џорџина Родригез, го посетила португалскиот храм Фатима каде им се придружила на аџиите, но на многумина не им се допаднал фустанот што таа го избрала за оваа пригода. Имено, 28-годишната Георгина на својот Инстаграм профил објавила неколку фотографии од црква на кои позира во тесен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Грандиозна свадба во Мостар на Игор Карачиќ и Душица Андоновска

Хрватскиот ракометен репрезентативец Игор Карачиќ, родум од Мостар, се ожени со својата долгогодишна девојка, Македонката, Душица Андоновска. Свадбата се одржа во црквата Свети Петар и Павле во Мостар, а потоа свадбената веселба продолжи во еден од салоните. Меѓу другите, на свадбата пеела Илма Карахмет која за првиот танц на младенците …

Повеќе »

(ФОТО) Подарено од администраторите па вратено на народот: Судбината на иконостасот во Свети Спас!

Во групата „Стари скопјани“ на Фејсбук Катарина Цундева сподели драгоцена информација: Зар треба нешто да кажам за ИКОНОСТАСОТ во Св.Спас? Зар треба да кажам нешто за АДМИНИСТРАТОРИТЕ, кои биле всушност……. ај’ поарно да си премолчам? Зар треба нешто да кажам за почитуваниот господин копаничар Нестор Мирчевски, кој живееше на улица …

Повеќе »

СТРАШНО ОТКРИТИЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Речиси 200. католички свештеници со децении злоставувале деца – се спомнуваат 610. малолетници

Бројот на свештеници обвинети за злоупотреба, како и бројот на нивните малолетни жртви во бискупијата Минстер во Западна Германија, е значително поголем отколку што се мислело, се вели во студијата објавена денес таму.Истражувањето траело две години, а го спровела петчлен тим од Универзитетот во Манстер. Резултатите покажуваат дека во периодот …

Повеќе »

(ВИДЕО) СКАНДАЛ – СЛОВЕНЕЧКА ПЕЈАЧКА СНИМИЛА ПРОВОКАТИВНО ВИДЕО ВО ЦРКВА: Надлежните веднаш реагирале!

ПОРАДИ снимката од „црковната венчавка“ на словенечката пејачка објавена на социјалните мрежи, владиката од Мурска Собота ги забранил сите снимања во црквите кои немаат врска со вистински верски обреди. На видеото се гледа црковната венчавка на пејачката Ника Зорјан, на која учесниците, меѓу кои и актерот свештеник, провокативно танцуваат пред …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимката од причестувањето на едно девојче направило хаос на мрежите: Го земала ВИНОТО, и ја запрепастила цела црква како и свештеникот!

И свештеникот не знаел што да прави Стефани Хајдебринк, медицинска сестра од Брендон во Јужна Дакота, на својот профил на TikTok сподели што правела нејзината седумгодишна ќерка за време на првото причестување. Идејата на причестувањето е да се испие само малку вино, кое ја претставува крвта на Исус, но девојчето …

Повеќе »

(ФОТО) ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ – Путин се појавил на велигденската литургија во црквата Христос Спасител во Москва

Претседателот Владимир Путин присуствувал на велигденската миса во неделата предводена од Руската православна црква, која силно ја поддржала „специјалната воена операција“ на лидерот на Кремљ во Украина. Путин, облечен во темно сино одело, бела кошула и темно виолетова вратоврска, стоел на страна во московската катедрала Христос Спасител, држејќи запалена црвена …

Повеќе »