Tag Archives: трка

(ФОТО) Луис Хамилтон: „Ова беше фарса, парите се причина за се!“

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон не беше целосно задоволен од одлуките донесени во неделата на патеката „Спа Франкоршам“. Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен беше класифициран како победник на трката за Големата награда на Белгија, иако возеше само три круга зад безбедносното возило поради екстремно лошите временски услови. Трката започна …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРКА НА ЗАБРЗУВАЊЕ: Red Bull F1, Lamborghini Huracan и Nissan GT-R 

Уште една неверојатна трка на забрзување. Во оваа трка се натпреваруваат болидите на тимот на Ред Бул од Формула 1 шампионатот, Ламборџини Хуракан и Нисан ГТ-Р. Ламбо се карактеризира со 5.2-литарски V10 мотор кој може да испорача 1200 КС и максимален вртежен момент од 1240 Nm. Импресивно, нели? Nissan GT-R …

Повеќе »

(ВИДЕО) Крш и лом на патот: Бркањето на три Ферари завршило со „тоталка“

ЗА ТРИ, Ферари тоа било последното возење пред отписот. Годишниот собир на суперспортски автомобили наречен Supercar Show, одржан оваа недела во Филаделфија, сепак имал најмалку три жртви пред да започне. Иако полицијата се обидела да обезбеди безбеден премин на десетици скапи автомобили, еден возач на Ферари реши малку да си …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куче случајно упаднало на трка па го освоило првото место и ја воодушевило публиката

Трчачката Грејси Лејни водела во штафетната трка, но не очекувала дека едно куче наскоро ќе и ја одземе предноста. Лејни, матурантка од гимназијата Логан во САД, гледала кон целта во моментот кога на патеката и се придружило куче, кое за многу кратко време успеало да ја стигне, па дури и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Може ли Тојота Јарис и’ против легендата на релијата?

ВРЕМЕ е за дуел што ќе понуди одговор на прашање што многумина сигурно си го поставија. И тоа е дали најбруталниот Yaris исто така може да оди против легендата како што е Mitsubishi Lancer Evolution. Секако, одговорот е да, може и британскиот Carwow ги соочил рамо до рамо во трката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Росберг после C_Two на Римац, оспробал Ауди и се обидел да биде побрз од формула

AUDI одлучил да покаже колку е брз нејзиниот новооткриен електричен новитер. Дуелот во забрзување помеѓу Ауди и Формула 1 значи и дуел помеѓу шампионите во Ф1 и Формула Е. Зад воланот на новиот е-трон ГТ е Нико Розберг, додека Формула Е ја вози Лукас Ди Граси. Нема потреба да трошите …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ламборџини“ во трката на забрзување против остатокот на светот!

На крајот на годината се вршат разни пресметки. Ламборџини оди во злобна борба. Иако Lamborghini Huracan Performante не е создаден за трки со забрзување, туку е исклучителен автомобил на патека исполнета со свиоци, Рори Рид од Autotrader решил со овој автомобил од соништата да се соочи со некои од најпосакуваните …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како му успеало? Мерцедес заглавил на патека – среде трка!

Пилотот на болидот се шокирал што видел кога излегол од боксот… Одењето на бокс е еден од постресните маневри во кои секоја стотинка е многу важна. Од успешноста на т.н. пит-стоп често зависи и самата победа, па затоа е важно сè да се одвива без проблеми. На излезот од боксот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кој е побрз – стариот Ферари и помладиот МекЛарен?

Еден од најпопуларните модели на Ферари на сите времиња, култниот F40, ја измери својата моќ со Мекларен П1, кој е неколку генерации помлад. Како по правило, трките за забрзување не се толку забавни бидејќи, пред сè, завршуваат во рок од 10 секунди. За тоа кратко време, гледаме два автомобила како …

Повеќе »