Tag Archives: три месеци

УБАВА ВЕСТ: По три месеци минати во ГАК бебето родено 690. грама, денес здраво си замина дома!

По три месеци и четири дена на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство -Скопје, со престој на одделот за интензивна нега и терапија (ОИНТ), предвремено роденото бебе Инара денеска замина дома како здраво бебе во добра општа состојба. Од Клиниката информираат дека бебето е родено на 27. април годинава и …

Повеќе »

КОВИД 19 – ЗАД НИВ Е ТЕЖОК ПЕРИОД: Со короната се борат повеќе од 3. месеци, а сега ги споделиле своите искуства – „И’ понатаму чувствувам симптоми!“

Додека повеќето пациенти со болеста „Ковид-19“ закрепнаа во рок од неколку недели, има такви пациенти кои со месеци се мачат со последиците. Меѓу нив е и неврологот Атена Акрами, која тврди за Си-Ен-Ен дека 99. дена се бори против оваа болест и дека сè уште ги чувствува симптомите. “Во мојот …

Повеќе »

(ФОТО) За три месеци ослабнала 31. килограм: Без гладување и вежбање но и’ „мамење“!

Откако видела фотографии на кои биле четири генерации од нејзиното семејство, Ана Рејес (50), баба на пет внуци, за само три месеци „загубила“ 31,5 килограми, без вежбање, следејќи едноставен план за исхрана. Пред да ослабне за себе мислела многу лошо, била во депресија и немала самодоверба. „Немав никаков општествен живот, …

Повеќе »

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена е терапијата за 3 месеци

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни. Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува. Оние пациенти кои примаат ампуларна терапија …

Повеќе »

(ФОТО) Необична пустина: Наместо суша – поле со езера

Пространа песочна област во која од јули до септември има многубројни езера меѓу песочните дини кои туристите ги обожиуваат. Националниот парк Ленсоис Маранхенес е неверојатно чудо од природата. Опфаќа приближно 1500 квадратни километри во државата Маранхао, северо-источен Бразил. View this post on Instagram Sabe aquele lugar que você quer voltar? …

Повеќе »

(ФОТО) За три месеци ослабнала 31. килограм: Без гладување и вежбање но и’ „мамење“!

Откако видела фотографии на кои биле четири генерации од нејзиното семејство, Ана Рејес (50), баба на пет внуци, за само три месеци „загубила“ 31,5 килограми, без вежбање, следејќи едноставен план за исхрана. Пред да ослабне за себе мислела многу лошо, била во депресија и немала самодоверба. „Немав никаков општествен живот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Живеат по 120. години а ракот не им може ништо: Тие се пример дека навистина постои идеален живот

Живеат во оаза на младоста, три месеци гладуваат, а скоро и да не јадат месо… Стариот народ Хунза е сместен на самата граница помеѓу Пакистан и Индија, а познат е по тоа што нивниот животен век трае 110.-120. години. Поради тоа нивната татковина се нарекува „Оаза на младоста“. Скоро никогаш …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Позната глумица изчезнала пред три месеци: Отстранети билбордите со нејзиниот лик а премиерите се откажани!

Најпопуларната кинеска глумица која е позната и ширум светот со оглед на тоа дека е и дел од холивудската продукција, исчезнала без трага. Три месеци нема ниту трага ниту глас од Фан Бингбинг, а светските медиуми претпоставуваат дека во тајност е одведена во притвор, со оглед на нејзиниот судир со …

Повеќе »

(ФОТО) Чендлер од „Пријатели“ последните три месеци ги минал во болница

Пери во почетокот на август завршил на итна операција во волница во Лос Ангелес поради пукање на дебелото црево. За среќа, на време отишол на лекување… Глумецот Метју Пери (48) најпознат по улогата на Чендлер Бинг во хит серијата „Пријатели“, изминатите месеци не се појавувал во јавност, а не бил …

Повеќе »