Tag Archives: трансплантација

Министерот Филипче: „Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување“

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. „Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро. Изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и целата јавност за поддршката која ја добива. По успешната …

Повеќе »

Д-р Сашко Јовев за трансплантацијата: „Ова е круната на македонската медицина, имаме одлични тимови, продолжуваме да спасуваме животи!“

Директорот на Клиниката за Државна кардиохирургија д-р Сашко Јовев, на прес-конференцијата по повод првата трансплантација на срце потенцираше дека овој чекор е круната на македонската медицина. „Ова е круна на македонската медицина. Би сакал најнапред да се заблагодарам на фамилијата на донорот, која што овозможи да спасиме еден друг живот. …

Повеќе »

(ФОТО) Семејствата ќе останат сплотени: Ова е човекот кој го доби срцето на Емилија Динева

„Пред два дена првин мене ми се јавија од клиника, ми рекоа да му пренесам на татко ми да оди на контрола. За кратко и него му се јавиле, го известиле дека има срце, дека семејството на починатото лице е согласно да го донира. Тој многу се исплаши, дури и …

Повеќе »

(ФОТО+ВИДЕО) ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Како се одвиваше првата трансплантација на срце во Македонија?

„Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на чело со Проф. Др. Сашко Јовев, во оваа вонредна состојба направија чудо….испишаа историја!!!“ Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиохирургија е успешна, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. „Трансплатацијата успешна! Ова е …

Повеќе »

Министерот Филипче го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во моментов е во посета на пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Повеќе »

(Вознемирувачко ВИДЕО) ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА ОРГАНИ – Хирурзи во САД извадиле срце од мртов човек и покажале како уште чука!

Трансплантација е во секој случај оригинална… Американски хирурзи оживеале „мртво срце“ и успешно го вградиле на пациент. Трансплантацијата, прва од таков вид, е извршена на Универзитетот „Дјук“ во САД. Лекарите кои го отстраниле срцето од мртвиот донатор, покажале како тоа сеуште удира. Чудно е дека срцето може да продолжи да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 остана без легендата: Почина големиот Ники Лауда

Австриецот Ники Лауда (70) трипати ја освојувал Формула 1, два пати во ферари а еднаш во МекЛарен. Тој е единствен светски првак во Ферари и МекЛарен. Пред 9. месеци му биле трансплантирани бели дробови… Ники Лауда (70), легендарниот Австриец и еден од најдобрите возачи на Формула 1 во историјата, според …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Правата вистина за животот на Селена Гомез по раскинувањето со Џастин Бибер и болеста

Официјалното завршување на романсата помеѓу тинејџерските ѕвезди Џастин Бибер и Селена Гомез ги растажи нивните обожаватели низ целиот свет. Повторно се поделиле во табори, а бидејќи канадски музичар, наскоро по раскинувањето се свршил со моделот Хајли Болдвин, симпатиите, во поголем дел и припаднале на Селена Гомез. И’ додека светскиот печат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пред три години си пукала во главата а сега добила ново лице

21-годишната девојка која преживеала обид за самоубиство, стана најмладата личност во САД, која била подложена на операција за трансплантација по три години реконструктивни процедури и повеќе од 15. часа на операционата маса. Кејти Стублфилд, чие ново лице ќе биде на насловната страница на септемвриското издание на “Национална географија”, сè уште …

Повеќе »