Tag Archives: трансплантација

Секој живот е важен: Фотографија која го обиколи светот и никого не остави рамнодушен

Оваа фотографија веќе долго време кружи на социјалните мрежи, го обиколи светот и не остави никого рамнодушен. Кој би помислил дека фотографијата е од пред 34. години, направена е во 1987. година, во градот Забша во Полска. Забележан е моментот по 23-часовна операција, трансплантација на срце. Замислете 23. часа во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полициско Ламборџини превезува бубрег за трансплантација

Брзината во функција на спасување живот. Полициското Ламборџини Хуракан пристигнало од Падова до Рим за помалку од три часа, со просечна брзина од 230км/ч. Италијанската полиција веќе неколку години во својата флота има Ламборџини Хуракан, што можеби на прв поглед делува како непотребно, но оваа вест го потврдува спротивното. Моќниот …

Повеќе »

„Храбро срце“ со кампања за органодарителството

Годинава која полека ја испраќаме ја одбелажаа два настани кога станува збор за здравјето – корона вирусот но и првата трансплантација на срце во Македонија. Вчера беше Европскиот ден на органодарителството кое го одбележаа и членовите на „Храбро срце“ со предавање од професори и ја најавиле нивната кампања која почнува …

Повеќе »

(ФОТО) НЕМА СРАМ КОГА Е ЗДРАВЈЕТО ВО ПРАШАЊЕ: Селена Гомез позирала во костум за капење и ја покажала лузната од трансплантацијата на бубрег

СЕЛЕНА Гомез решила со својот пример за да ги охрабри другите да го сакаат своето тело. “Откако ми го пресадија бубрегот, се сеќавам дека на почетокот беше тешко да се покаже лузната. Не сакав да се гледа на фотографиите, затоа носев облека што ја покриваше. Сега, повеќе од кога било …

Повеќе »

Иван Огњановски со оптимизам: „Повторно ќе го живеам животот со полни гради!“

Еднаш неделно одам на контрола и примам терапија. Им се заблагодарувам од срце за сѐ што сторија за мене, особено и на моето семејство кое ми беше најголемата поддршка да го издржам целиот овој период. Повторно ќе го живеам животот со полни гради, затоа што животот е еден… Педесет и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГИ ПОЧИТУВАЛА СИТЕ МЕРКИ И ДОБИЛА КОРОНА: Оваа девојка имала трансплантација на белите дробови – Без тоа вирусот би ја убил!

МАЈРА Рамирез вели дека внимателно ги следела сите мерки на претпазливост, а потоа била примена во болница во Чикаго со симптоми на вирусот корона. 28-годишната девојка пристигнала во брзата помош на 26. април и за само неколку минути – давајќи и одвај доволно време да го повика семејството – започнало …

Повеќе »

(ФОТО) ХРАБРА ДЕВОЈКА: Ја победила леукемијата и се враќа на кошаркарскиот терен!

Унгарската кошаркарка Ливиа Геребен го доби најважниот натпревар во животот. Храбрата спортистка ја победи леукемијата и се враќа на кошаркарскиот терен. Во изминатите 12. месеци Ливиа имала повеќе интензивни медицински третмани, вклучувајќи го и пресадувањето на коскена срж. View this post on Instagram Who had transplantation 💯 days ago??!🦁🤷🏼‍♀️🙏🏼🎗 “You …

Повеќе »

(ВИДЕО) Успешно закрепнува пациентот на кој му беше трансплантирано срце:Во „новиот живот“ има желба да го запознае своето ново семејство – Диневи!

„Неискажлива благодарност на семејството Диневи. Кога ќе оздравам сакам да се запознаам со нив. Јас сум член на нивното семејство“. Сам во болничка соба под постојан надзор на медицински лица…Иван Огњановски го живее својот втор живот. Овој 54-годишен скопјанец е првиот пациент што доби срце од починат донор. Во градите …

Повеќе »

НЕКОМУ МАЈКА, НЕКОМУ МАЌЕА – Од „Храбро срце“ со многу прашања до ФЗО кое четири месеци ги игнорира нивните барања?

Првата трансплантација на срце од починат донор во Македонија им даде малку надеж на членовите на „Храбро срце“ дека нивните најголеми грижи конечно ќе почнат да се решаваат… „Нашето барање кое е доставено до ФЗО е заглавено во фиоката на господин Игор Нелоски и веќе четири месеци се чека на …

Повеќе »