Tag Archives: трансплантација

(ФОТО) Селена Гомез наполни 30. години: Нејзиниот живот го следеа разни трагедии

Актерката и пејачка Селена Гомез, која зад себе има богата кариера, наполни 30. години. View this post on Instagram A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) View this post on Instagram A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) Многу актери ја започнаа својата кариера во сериите и филмовите на Дизни, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЗДРАВОТО СРЦЕ СТИГНАЛО ВЕДНАШ ПО СВАДБАТА: Животот и љубовната приказна на пар од Торино го привлече вниманието на светската јавност

ДЕКА животот пишува романи се потврди уште еднаш, кога Маурицио (47) решил да се ожени со својата животна сопатничка Силвија (42), во болницата „Молинете“ во Торино, додека бил на интензивна терапија по катастрофалниот срцев удар, очекувајќи го најлошиот исход. Двајцата живееле заедно шест години, имаат и двомесечна ќерка, а претходно …

Повеќе »

Зидан пресадил коса: „Тоа целосно ја менува сликата на ќелавата икона“

ТУРСКИ Хуријет и Келебек објавија текстови дека Зинедин Зидан се појавил во Истанбул на трансплантација на коса. Тие тврдат дека прославениот Французин поминал две недели во Турција за да ја „промени сликата на ќелавата икона“. Турците тврдат дека Зидан престојувал во најлуксузниот хотел во квартот Бешикташ, а целата организација му …

Повеќе »

На Клиниката за Ортопедски болести е направена Прва трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со сериозна повреда на десното колено, доби мекоткивен графт експлантиран од починат донор. Операцијата која траеше неколку часа на Клиниката за Ортопедија ја изведе ортопедскиот хирург …

Повеќе »

(ФОТО) Најдобра трансплантација на коса – Не го препознале кога се појавила сликата!

Роб Холдинг, фудбалер на Арсенал, на тренинг се појавил со сосема нов имиџ. И тоа можеби немаше да биде толку импресивно доколку тој не ја извел можеби најдобрата трансплантација на коса меѓу фудбалерите (дури и подобра од Антонио Конте). Првите фотографии се појавија пред еден месец, но дури неодамнешната објава …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КОЛКУ ЛОША СУДБИНА – ПОРАДИ СВИРЕПА БОЛЕСТ ДЕВОЈКА (24) ОСТАНАЛА БЕЗ РАЦЕ И НОЗЕ: Сега нејзината надеж за подобар живот е во ОВА, но мора да ЧЕКА!

Стоматолошката медицинска сестра, Бејза Доган (24), добила смртоносен и редок тип на менингитис наречен менингококал (meningococcal) кога имала 20. години. Болеста ги нападна нејзините бубрези, што предизвикало сепса и ампутација на рацете и нозете. Ја спасила нејзината мајка Михрибан (54) која и донирала бубрег. Поради сите ужасни работи што и …

Повеќе »

(ФОТО) Четврта срцева трансплантација во Македонија: „Срцето на 44. годишната пациентка почна повторно да чука!“

Медицински тимови од Клиниката за урологија и Клиниката за кардиохирургија пред полноќ почнаа експлантација на бубрези и срце од 44-годишна пациентка која вчера попладне е дијагностицирана со мозочна смрт. Според најавата од министерот Венко Филипче, тројца пациенти се подготвувале ноќеска за трансплантација на органите – срцето и бубрезите од донорот. …

Повеќе »

Секој живот е важен: Фотографија која го обиколи светот и никого не остави рамнодушен

Оваа фотографија веќе долго време кружи на социјалните мрежи, го обиколи светот и не остави никого рамнодушен. Кој би помислил дека фотографијата е од пред 34. години, направена е во 1987. година, во градот Забша во Полска. Забележан е моментот по 23-часовна операција, трансплантација на срце. Замислете 23. часа во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полициско Ламборџини превезува бубрег за трансплантација

Брзината во функција на спасување живот. Полициското Ламборџини Хуракан пристигнало од Падова до Рим за помалку од три часа, со просечна брзина од 230км/ч. Италијанската полиција веќе неколку години во својата флота има Ламборџини Хуракан, што можеби на прв поглед делува како непотребно, но оваа вест го потврдува спротивното. Моќниот …

Повеќе »