Tag Archives: традиција

Шпанската принцеза оди во војска на три години – ќе биде воен командант

Леонор била поканета да стане првата жена шеф на армијата во Шпанија. Принцезата Леонор, наследничка на шпанскиот трон и иден командант на армијата, во септември ќе започне тригодишна воена обука, објави шпанската влада. Ќерката на шпанскиот крал Фелипе Шести и кралицата Летиција ќе наполни 18 години во октомври, а кралското …

Повеќе »

(ФОТО) Овде луѓето доаѓаат да се смрзнуваат за три илјади евра

„Isstolpsittning“ или седење на мраз е натпреварувачка активност во шведскиот град Вилхелмина. Во таа европска земја во февруари секоја година како дел од настанот Вилхелмина се организира зимски викенд. Добро облечените натпреварувачи се качуваат на скала до ледениот трон висок околу два и пол метри и седат на него до …

Повеќе »

ВРЕМЕ НА ПРОСТУВАЊЕ – Денес христијаните го слават Божиќ, празникот на љубовта и раѓањето на Исус Христос

Православните верници во Македонија и светот денеска го слават еден од најважните празници – Божик. Доаѓањето на Божик се најавува со биење на камбаните од православните цркви на Божик наутро пред зори. Ден претходно православните верници го запалуваат бадникот и на тој начин го одбележуваат Бадник. На Божик, христијанските цркви …

Повеќе »

Од четврток до недела (25-27 август) – ПРИЛЕПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ 2022

Во организација на здружението за субкултура ПП ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, од четврток до недела 25-27 август на летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи 11то издание на фестивалот „Prilep Jazz Weekend“. Прилепскиот џез фестивал и овој пат ќе понуди одлична програма со повеќе концерти, и …

Повеќе »

Во четврток премиерно ќе биде прикажан документарниот филм Талија“ за 125. години театарски живот во Тетово

„Талија“ е наслов на документарниот филм посветен на театарскиот живот во Тетово во изминатите 125 години низ разни форми на театарска игра, што ќе биде премиерно прикажан в четврток. Режисер на филмот е Саше Серафимовски, асистент режисер Игор Бачовски, а извршен продуцент Миќо Стојчевски. Филмот опфаќа период од првите аматерски …

Повеќе »

(ВИДЕО) Таткото на синот му купил СТАР ВЕЛОСИПЕД, а неговата реакција расплакала многумина

Почувствувал благодарност и радост како никогаш досега… Момче од Индија, кое од татко си добило стар половен велосипед, бил воодушевен и врескал од среќа како да го добило најдобриот велосипед на светот, што многумина растажило на социјалните мрежи. Ова видео, направено во индиската држава Чатисгар, беше споделено на Твитер од …

Повеќе »

(ВИДЕО) БИЗАРНО: Невеста наишла на осуда за начинот на кој дошла на свадбената церемонија – МЛАДОЖЕНЕЦОТ ГО ВОДЕЛА НА ПОВОДНИК

Младенците предизвикале негативни реакции на интернет, откако на видеото објавено на платформата TikTok се гледа како младоженецот влегува на венчавката со поводник што го држи невестата, но тој ги разубеди гледачите велејќи дека тој потег има лично значење. Корисникот на TikTok @tenneggee добил многу негативни коментари откако споделил видео од …

Повеќе »

Со слоганот „Нека живее љубовта” во Будва од 29 април почнуваат карневалските празнувања

На крајот на април и почетокот на мај, улиците и плоштадите во и околу стариот град Будва традиционално зујат со весела бучава. Време е за карневал! По две години тишина, се враќаме со карневалскиот живот во полн сјај. Туристичката организација на општината Будва, во соработка со основачите на карневалот – …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најдоброто патување со воз во Европа

Ако ги сакате возовите и романтиката што можат да ви ги дадат на вашите патувања, авантурата на живот низ „мини Арктикот“ дефинитивно мора да се најде на вашата листа. Една од најпрекрасните железнички линии се наоѓа во Норвешка, тоа е Бергенската линија или Железницата Бергенсбанен. Железницата е изградена во 1909 …

Повеќе »