Tag Archives: традиција

Напиток кој го поништува делувањето на алкохолот и ги опушта мускулите

Она што е зимница за нас, на Американците, Русите и Мексиканците, им е совршена придружба на жестоки, кратки пијалоци. Еден од најдобрите бармени во светот, Шанел Адамс, открива еден од интересните трендови за пиење течност, која во овие делови од нашата земја почесто е дел од зимницата, а не барската …

Повеќе »

(ФОТО) КИНЕСКИ РОМЕО И ЈУЛИЈА – ВЕЧНА ЉУБОВ: Археолозите откриле гроб на прегрнати љубовници стар 1500 години – кај жената нашле нешто неочекувано!

Археолозите пронашле гробница во северна Кина со посмртни останки на двајца љубовници, кои биле прегрнати и заедно закопани пред повеќе од 1.500 години. Новото истражување на парот, кое беше откриено минатата година, сега покажува дека е можно жената, која имала метален прстен на малиот прст од левата рака, да се …

Повеќе »

Гранд кафе од земјата на вечното сонце!

Од 2005 година, најдоброто кафе на нашиот пазар се произведува во најмодерниот погон на Гранд кафе во Скопје,а кафето од овде се дистрибуира низ целата земја! Повеќе години наназад Гранд кафе е препознатлив бренд кој го карактеризира познат вкус и мирис, поради што е омиленото кафе, а се повеќе потрошувачи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кејт и Вилијам се загрижени за Џорџ. Оваа година тие прескокнуваат важна традиција?

БРИТАНСКИОТ принц Џорџ, трет по ред за тронот, последните денови се соочува со првите омразени коментари на Интернет, а некои од коментарите на социјалните мрежи на штета на седумгодишното дете се навистина одвратни. View this post on Instagram A post shared by Prince George of Cambridge (@princegeorgeofcambridgeuk) Откако момчето го …

Повеќе »

Денес и утре е Задушница: Запалете свеќа и сетете се на оние кои веќе не се со нас!

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Град кој никнува среде ништо, живее два дена, а потоа исчезнува!

Гостите на фестивалот учествувале во разни креативни активности во согласност со темотр, кои се менуваат секоја година. Немало платени настапи и уметници, скоро и да нема правила и граници во физичкиот простор, а од публиката се очекува само добро расположение и авантуристички дух. Секој посетител на добри фестивали ќе знае …

Повеќе »

Денеска е Велики Петок: Обичаи и верувања за најтешкиот празник во годината!

Легендата вели дека црвените јајца кои се симбол на празникот, заедно со поздравот „Христос воскресе” прво ги употребила Марија Магдалена… Велики петок освен Велипеток уште се вика и Распет петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш …

Повеќе »

Утре се слави Лазарова Сабота: Еве што треба да правите!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е Лазарова сабота… Како еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус, Лазарова сабота е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела пред најголемиот празник Велигден. На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно …

Повеќе »

(ФОТО) ЖИВОТОТ ПРОДОЛЖУВА – Кејт и Вилијам објавиле нова фотка од принцот Луис: Денес го слави 3. роденден!

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавиле нова фотографија од нивниот најмлад син, принцот Луис. Денес му е третиот роденден, а фотографијата е снимена од Кејт на почетокот на неделава, пишува во описот на Инстаграм. Принцот Луис позира на црвен велосипед на првото патување во градинка.   View this post on …

Повеќе »