Tag Archives: Тоше Проески

(ВИДЕО) Младите македонски надежи во спомен на Тоше:„За нас живееш во твоите песни,твоите пораки за нас децата и за сиот народ во светот“

Минаа 13. години откако Тоше Проески не напушти но неговите песни, дела останаа и кај генерациите кои биле или премногу малечки или уште не биле родени…Но, делото на Тоше, песните што ги пееше како што никој друг не можешр останаа во аманет за новите генерации млади македонски изведувачи, кај оние …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТАГАТА НА ТОШЕ ПРОЕСКИ ВО ПОСЛЕДНОТО ТВ ГОСТУВАЊЕ: Овие реченици 6. часа пред несреќата сите ги шокирале – „Сакам, но…“

Вчера се навршија 13. години од смртта на македонскиот, балкански…Тоше Проески. Тоше Проески, кој почина пред 13. години во сообраќајна несреќа во Хрватска, само шест часа пред трагедијата, беше гостин во емисијата „Вртелешка“, каде остави впечаток на многу уморно момче, кое ги шокираше сите со своите реченици. View this post …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 13. години од смртта на Тоше Проески: Ништо повеќе не е како што треба!

Денеска се навршуваат 13. години од смрта на Тоше Проески во неразјаснета сообраќајна несреќа… Тое беше и острана во срцето на неговите фанови… Тоше беше и остана најголемиот пејач од овие простори… Тоше беше и остана најсаканиот пејач во овие простори, но и во регионот… Тоше беше и остана без …

Повеќе »

(ФОТО) КОНЕЧНО – Вечното почивалиште на Тоше Проески би требало да биде завршено до септември!

После повеќе од една деценија се гради вечното почивалиште на Тоше Проески…кое според најавите треба да биде завршено до септември… Гробот на нашата музичка икона, Тоше Проески, во Крушево, чија изградба поради пандемијата извесно време беше во застој, според најновите информации од Општината би требало целосно да биде завршен до …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија го одбележува роденденот на Тоше: Замина под неразјаснети околности – Денес требаше да наполни 39. години!

Социјалните медиуми се полни со видеа, фотографии од современиците на Тоше Проески но и неговите фанови кои на соодветен начин го одбележуваат 25. јануари – денот кога на свет дојде најголемата македонска и балканска пејачка ѕвезда… Што и да кажеме, за хуманоста на Тоше, нема да згрешиме ниту пак ќе …

Повеќе »

Една улица во Србија ќе го добие името на Тоше Проески

Еден од најдобрите пејачи во пост-југословенскиот простор, Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа во 2007. година, ќе добие улица во селото Јабука кај Панчево. Предлогот улицата во селото Јабука кај Панчево, во која живеат голем број Македонци, да го носи името на починатиот македонски пејач, беше упатен до Градското …

Повеќе »

(АУДИО) Новата песна „Светулка божја“ на Тања Кочовска посветена на Тоше

Вчера се навршија 12. години од прераното заминување на Тоше Проески, а тимот со кој работеше, композиторот кој го поплочи неговиот пат кон ѕвездите, Кире Костов, најдоа нов начин да му одадат почест. „Светулка божја“ е најновото дело на композиторот Роберто Панчевски. Песната е изведена од Тања Кочовска и е …

Повеќе »

(ФОТО) ТАА БЕШЕ НАЈГОЛЕМАТА ЉУБОВ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ – Андријана Будимир со тврдење: Лилјана Петровиќ ми го уништи животот

Андријана го доби судскиот спор откако приложи над 200 смс пораки кои ги размениле со Тоше… Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 12. години од смртта на Тоше Проески: Се’ е исто како пред кобниот ден!

Денеска се навршуваат 12. години од смрта на Тоше Проески во неразјаснета сообраќајна несреќа… Тое беше и острана во срцето на неговите фанови… Тоше беше и остана најголемиот пејач од овие простори… Тоше беше и остана најсаканиот пејач во овие простори, но и во регионот… Тоше беше и остана без …

Повеќе »