Tag Archives: торта

(ВИДЕО) Торта со милион прегледи: Без печење и без варење на филот

Едноставно и брзо се прави Во топлите летни денови најубавите јадења и слатки за кои не е потребно да ја вклучите рерната се најдобри, а меѓу нив е и рецептот за торта кој предизвика општа врева на социјалните мрежи. Потребно е: 2 кутии суви колачиња или 20 парчиња 300 грама …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБИЛА ТОРТА НА ПОДАРОК, А КОГА ЈА ИСЕКЛА ЈА ДОЧЕКАЛ МОРБИДЕН ПРИЗОР: Интернетот гори затоа што многумина мислат дека станува збор за МАГИЈА!

Мексиканската инфлуенсерка Ешли Арисделси, девојка која ја следат над милион луѓе на TikTok, неодамна доживеала голема непријатност. Изненадувањето во форма на торта требало да биде пријатно и вкусно, а се претворило во ноќен кошмар за секоја жена. Имено, се покажало дека младиот човек намерно го наполнил десертот со црви, што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најбрза торта со банани – не се пече, а вкусот е фантастичен

Еве ја најбрзата торта! Состојки: 600 гр бисквити 400 мл млеко 400 гр чоколадо за готвење 1 рум шеќер (или ванила – по избор) 3-4 банани 2-3 шлага Подготовка: скршете ги бисквитот на мали парчиња. Растопете го чоколадото со млекото, па соединете го со бисквитите. Промешајте и префрлете во калап. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Идеја за вкусна посна торта: Подгответе ореви, цимет и суво грозје…

По рецептот од кујната на баба подготвуваме посен колач со ореви. Тесто: 200 мл. вода 3-4 лажици шеќер 6 лажици брашно + 70 гр 2 лажици сечкани ореви 1 лажица чоколаден пудинг 1 лажица џем (може било кој) 100 г ореви или бисквити 1 лажичка цимет 100 гр суво грозје …

Повеќе »

Апсолутен хит: Чоколадна торта од само 2 состојки – без шеќер!

Од само две состојки може да се испече одлична торта – јајце и чоколадо. Ви го донесуваме најлесниот рецепт за вкусен десерт, кој ќе го изненади целото семејство. Состојки: 4 јајца 250 грама чоколадо Подготовка: 1. Загрејте ја рерната на 170 степени 2. Се топи чоколадото на пареа или микробранова …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Роџер Федерер спремил торта за 311. недела како прв тенисер на светот но младиот Борна Чориќ му ги расипал плановите

Стара фотографија на Роџер Федерер од 2018. година стана хит дури сега. Имено, во 2018. година, луѓето од турнирот во Хале го пречекале со тортата „311 недела“, иако поминал 310 недели на врвот. Тој рекорд од 310. недели ќе го сруши Новак Ѓоковиќ во понеделник на 8. март, а го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вистински неделен десерт: Малку поинаков куглоф со фил!

Денес подготвуваме куглоф што можете да го послужите со кафе, со соседите и пријателите, или со сок како завршување на неделниот семеен оброк. Потребно е: 4 јајца 100 гр шеќер 100 гр мелени ореви 200 гр брашно 1 прашок за пециво 100 мл јогурт 2 лажици какао 100 гр суво …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торта од чоколадо со ориз

Ако сте љубител на оризот овој рецепт сигурно ќе ве израдува Состојки на кора: 6 белки 100 гр кристал шеќер 1 лажица брашно 1 лажица оцет 100 гр кокосово брашно Состојки за фил: 6 жолчки 5 лажици кристален шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 250 гр маргарин 300 гр чоколадо со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашен чоколаден колач/торта: Неверојатно вкусно!

Состојки: За првиот мек бисквит: 6 јајца 200 г шеќер 4 лажици зовриена вода 150 г брашно 1 кесичка прашок за печиво 2 лажици какао За вториот бисквит: 5 белки 160 г шеќер 3 лажици брашно 250 г печени и иситнети ореви За крем 1: 5 жолчки 200 г шеќер …

Повеќе »