Tag Archives: топлина

(ВИДЕО) Ева се сончала, па почувствувала дека нешто смрди: Го спуштила погледот и се вџашила

Девојката забележала дека ѝ гори чантата, а пожарот настанал од загреано копче… Британката Ева Бекчо уживала на одморот на Крит, каде се релаксирала покрај базенот, кога наеднаш почувствувала непријатна миризба. Имено, таа почувствувала мирис на чад, а кога се свртела да земе вода од нејзината чанта која лежела на подот, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Four-M (Баже, Јуле, Лена и Бојан Маротов) ја претставија „Сплотеност…љубов и мир“: Сигурно нема да ве остави рамнодушни, напротив…!

Водата мирува но не и Блаж Маротов… Последното од овој наш потврден кантавтор е нумерата „Сплотеност…љубов и мир“, прекрасна елегична балада која не може да ве остави рамнодушни… Впрочем како и текстот од песната (кој порачува – Нешто што на сите ни е потребно): СПЛОТЕНОСТ,ЉУБОВ И МИР НА ИСТОК ЗАПАД,СЕВЕР …

Повеќе »

(ВИДЕО) Германците одлучиле да ги климатизираат патиштата – откриле и зошто!

Германците работат на технологија што треба да обезбеди патишта без дупки. Сите знаеме дека поради температурни промени патиштата пукаат во лето. Во зима, тие се лизгави, а солта и плуговите не помагаат да се зачува површината. Појавата на пукнатини и дупки влијае на издржливоста на патиштата, но и на безбедноста …

Повеќе »

Ова се главни СИМПТОМИ ЗА ИСЦРПЕНОСТ ОД ТОПЛИНА: Зошто не треба да ги занемариме

Исцрпеноста од топлина предизвикува симптоми кои можат да вклучуваат засилено потење и забрзан пулс. Дали некогаш сте помислиле дека страдате од несакани ефекти од премногу топлина? Што е исцрпеност од топлина? Исцрпеноста од топлината се јавува кога телото не е во можност правилно да се излади, особено во услови на …

Повеќе »

Привикнете се на високите температури – иако доаѓа мало заладување…

Во наредните неколку дена температурите ќе се високи – главно околу 38 степени, но како што најавува УХМР ни следи промена Денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, поизразен попладне вдолж Повардарието. УВ=9 Утре (четврток) исто така …

Повеќе »

(ФОТО) Најзелен град на светот: Секои 18. дена во Виена има по еден нов парк

Градот со најдобар квалитет на живот оваа година беше прогласен и за „најзелен град“ на светот. Виена како милионска метропола има рекорден удел на зелените површини од вкупно 53. проценти: 1.000 паркови, 500.000 дрвја како и безброј зелени површини во градското подрачје. Во последните десет години, реновирани или новоизградени се …

Повеќе »

Драстична промена на времето:Навестување на летото!

Поради првиот поизразен топол бран и УВ индексот ќе биде многу повисок и ќе има коефициент од 9. до 10. па така истиот ќе биде екстремно висок, па доколку излегувате задолжително со себе да си понесете заштитна опрема односно капа и очила за сонце. Првиот изразен бран конечно доаѓа во …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Каков раскош: нема да верувате во каков луксуз живее најмладата богаташка!

Кајли Џенер, најмладата членка на кланот Кардашијан – Џенер, наскоро ќе се пресели во нов дом во Лос Ангелес. Успешната бјути бизнисменка која големото богатство го стекнала на сметка на својата козметичка линија, не жалела пари за оваа инвестиција. Станува збор за 13,45 милиони вредната вила сместена на Беверли Хилс, …

Повеќе »

Зачин кој го забрзува метаболизмот за 180%: Најбрз начин да ги истопите наслагите маснотии!

Толку бргу ќе ослабнете што вашата околина ќе остане во шок Американските научници заклучиле дека циметот содржи есенцијално масло кое го поттикнува метаболизмот и во исто време го поттикнува согорувањето на масните клетки во организмот. Станува збор за цинамалдехит, органска материја која на циметот му дава вкус и мирис, а …

Повеќе »