Tag Archives: токио

(ВИДЕО+ФОТО) После компликуван сет Ѓоковиќ до четирифинале во Токио

Новак Ѓоковиќ го победи Гоа Соеда од Јапонија со 6:3, 7:5 во второто коло од Мастерс серијата 500 во Токио. Ѓоковиќ, во петок во четвртфиналето, ќе игра со подобриот од мечот Пуј – Нишиока . Новак во првиот гем спаси три брејк топки, но беше доминантен во првиот сет после …

Повеќе »

(ВИДЕО) „ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК“: Новак против сумо борачи!

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, пред стартот на турнирот во Токио „се пробал“ и во рингот против сумо борачи… Новак и самиот признал дека како дете со семејството гледал мечеви на сумо борење, а го истакнал легендарниот Акебон Јокозун. Првиот меч во Токио, Новак Ѓоковиќ ќе го има од 7. часот …

Повеќе »

ЗОИ 2018. во Пјонгчанг и ЛОИ 2020. во Токио ексклузивно на Македонската Телевизија

Македонската Радио Телевизија со гордост информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година. „По долги и исцрпувачки преговори со Дискавери, официјалниот носител на правата за Олимписките игри на територијата на …

Повеќе »

(ФОТО) Бангкок е најпосетуван град, најмногу се троши во Дубаи

Меѓу десетте најпосетувани дестинации се и Сеул, Куала Лумпур, Токио и Истанбул, при што на Токио годинава му се предвидува најголем раст. Втора година по ред Бангкок има претензии да биде најпопуларниот град во светот за меѓународните авантуристи, објави СиЕнЕн. Според прогнозите, престолнината на Тајланд ќе им посака добредојде на …

Повеќе »