Tag Archives: токио

Ништо од руското полуфинале: Каренјо го запре Медведев

Шпанецот Пабло Каренјо Буста се пласираше во полуфиналето на Олимписките игри, елиминирајќи го претставникот на Рускиот олимписки комитет Данил Медведев. Каренјо Буста славеше во два сета, во првиот со убедливи 6:2, во вториот се играше тај-брејк. Шпанецот успеа да ја искористи првата меч топка и се пласираше во полуфиналето, каде …

Повеќе »

Ѓоковиќ „уништува“ се пред себе – падна и Нишикори: Уште два натпревари до златото!

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, ја продолжува кампањата за првиот златен медал во кариерата на Олимписките игри во Токио, а ривал во четвртфиналето в четврток му беше Јапонецот Кеи Нишикори. Резултатот беше 6:2, 6:0 во сетови по седумдесет минути игра на „Тенискиот парк Аријаке“ во Токио. Ова беше 19. …

Повеќе »

(ФОТО) Голема победа на Новак: Организаторите го прифатиле неговото барање, промена на термините за играње во Токио

Од четврток (утре) следи голема промена на Олимписките игри во Токио, а иницијатор на оваа идеја бил Новак Ѓоковиќ. Откако неколку играчи имаа ужасни проблеми со топлината, Пола Бадоса дури претрпе и топлотен удар, било одлучено да се смени времето на натпреварите. Имено, отсега натпреварите ќе започнуваат во 15. часот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вториот тенисер на светот бесен во Токио:„Кој ќе одговара ако јас умрам тука?“

Вториот тенисер на светот Данил Медведев се мачеше во осминафиналето против Италијанецот Фабио Фоњини. Не беше Фоњини најголемиот проблем за Русинот, кој отиде понатаму со 6:2, 3:6, 6:2, туку топлината и високата влажност. Во еден момент од натпреварот, судијата Карлос Рамос забележа дека Медведев не се чувствува добро, па го …

Повеќе »

(ФОТО) Оди со сигурен чекор: Ѓоковиќ во четирифиналето на турнирот во Токио

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Олимписките игри во Токио, откако го совлада Шпанецот Алехандро Давидовиќ Фокина со 6:3, 6:1. Ѓоковиќ ги оправда своите очекувања и го совлада младиот Фокина во екстремно тешки услови во Токио. До триумф над 16 -то носител Новак дојде за …

Повеќе »

ТЕНИСЕРКА ИЗНЕЛЕ ОД ТЕРЕНОТ ВО КОЛИЧКА: Нехумани услови за игра на ОИ, Шпанка претрпела топлотен удар

Шпанската тенисерка Пола Бадоса дивеала топлотен удар и била принудена да и го предаде мечот од четвртфиналето на Олимписките игри на Чехинката, Маркета Вондрусова. Таа од теренот била изнесена во инвалидска количка. Условите за игра се нехумани и 29. тенисерка на планетата не можела да издржи. Неколку пати се консултирала …

Повеќе »

(ФОТО) СПОМЕНИ ЗА ПОЛНА ДУША: Дејан Георгиевски и донесе сребро на Македонија – видено низ фотографии!

Вчера Македонија дишеше во ритамот на Токио и беше без здив кога нашиот претставник Дејан Георгиевски се бореше и…една по една забележуваше победи за да стаса до финалето. Таму се сретна со светскиот првак од Русија, Ларин, но радоста кај нас беше голема и пред борбата бидејќи младиот Дејан имаше …

Повеќе »

БРАВО, БРАВО, БРАВО: Дејан Георгиевски обезбеди најмалку сребро за Македонија се пласира во финалето на ЛОИ во ТОКИО

Македонскиот таеквондист, Дејан Георгиевски, успеа да се пласира во финалето на Олимпискиот турнир во Токио поразувајќи го Ин Кио Дон од Јужна Кореја со 12:6.. Пред Георгиевски е сериозен предизвик бидејќи ќе се сретне со светскиот шампион од Русија. Георгиевски од Токио сигурно ќе се врати со медал, дали ќе …

Повеќе »

Првиот тенисер на светот премногу јак за Штруф: Ѓоковиќ во осминафиналето на ЛОИ во Токио

Новак Ѓоковиќ го победи Јан-Ленард Штруф со 6:4, 6:3 во второто коло на Олимписките игри во Токио. Новак во осминафиналето ќе игра со Алехандро Давидовиќ Фокин, кој беше подобар од Џон Милман 6:4, 6:7 (4-7), 6:3. Тој го победи Германецот Јан-Ленард Штруф во два сета (6:4, 6:3), за еден час …

Повеќе »