Tag Archives: тироида

Нутриционистите советуваат: Ова се пет нутриенти за подобра функција на тироидната жлезда

Проблемите со тироидната жлезда стануваат почести и кај помладите луѓе. Проблемот со тироидната жлезда, од воспаление до ослабена работа, стана болест на модерните жени поради, како што се верува, се повеќе стресен начин на живот. Како прво, ова е генетски наследна болест или слабост на организмот, а потоа под влијание …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО МУ СЕ СЛУЧУВА НА ВАШЕТО ТЕЛО АКО СЕКОЕ УТРО ПИЕТЕ КАФЕ: Ова мора да го прочитате!

Ако не можете да замислите утро без кафе, МОРА да го прочитате овој текст! Кафето се прави од печени зрна од одредени видови билки. Степенот на нивното печење влијае на јачината на пијалокот. Тука зборуваме за шолја кафе направено во кафемат или сварено, домашно кафе без додавање млеко/ павлака. Инстант …

Повеќе »

Ова растение го регулира ПОРЕМЕТУВАЊЕТО НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Многумина го сметаат за плевел, а всушност е многу ЛЕКОВИТ!

Хипократ најмногу  го сакал… Тушт (Portulaca oleracea) е едногодишен растителен вид кој често се смета за плевел, и е исклучително лековито растение што се користи во народната медицина и гастрономијата. Содржи омега киселини Потекнува од Азија, но се прошири низ целиот свет. Тоа е исклучително здраво растение кое содржи поголема …

Повеќе »

(ФОТО) ЛУЃЕТО СЕ ВО ШОК КОГА ЌЕ ДОЗНААТ ДЕКА Е БОЛНА ОД РАК: Потресна исповед на Софија Вергара која со свирепата болест минала низ пекол

Актерката и водителка Софија Вергара имала 28. години кога докторите и рекле, после рутински преглед, дека има рак на тироидната жлезда. Таа признава дека никогаш нема да можела да го заборави тој момент, а неодамна актерката се сети на се’, и посочи колку е важно луѓето да се држат заедно …

Повеќе »

РЕЦЕПТ за моќен сируп кој помага на имунитетот и тироидната жлезда

Со само две состојки, можно е да се направи сируп кој има голем број здравствени придобивки. Тие две состојки се млади зелени ореви и мед, кои заедно прават моќно соединение за кое вашето тело ќе биде благодарно. Младите зелени ореви, кои меѓу другото се богати со витамин Ц, во комбинација …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Направете сами ЛЕК од МЛАДИ ОРЕВИ: За природно лекување на ТИРОИДНАТА жлезда, доволно е 1. чашка на ден

Ликерот од орев, познат и како ракија од орев, е природен лек за голем број заболувања, пред се благодарение на неговата богата содржина на витамин Ц и јод. Кога се берат зелени ореви за ликер Зелените ореви за ликер треба да се берат во втората половина на мај или првата …

Повеќе »

ХРАНА ЗА ПРЕВЕНЦИЈА И ЛЕКУВАЊЕ НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Диета која прави чуда!

Кога тироидната жлезда не работи правилно, се појавуваат „дефекти” низ целото тело Оние кои страдаат од проблеми со тироидната жлезда треба да јадат храна богата со витамини, минерали и протеини. Диетата за тироидната жлезда вклучува: – младо сирење и млечни производи кои содржат живи бактерии; – риба, морска храна и …

Повеќе »

Дали имате проблем со тироидата? Избегнувајте ги овие намирници, тие само ја влошуваат состојбата на организмот – еве како да се храните!

Ако имате проблем со тироидната жлезда, дефинитивно треба да се консултирате со лекар Дали се случува постојано да сте премногу жешки, иако бројките на термометарот покажуваат дека температурата не е многу висока? Или, јадете малку со денови, а сепак се дебелеете? Можеби сте придружени со чувство на постојан замор со …

Повеќе »

КАКО ПРЕКУ ИСХРАНАТА ДА ЈА ВРАТИТЕ ШТИТНАТА ЖЛЕЗДА ВО РАМНОТЕЖА: Кај хипо и хипертироидизам одбегнувајте ги ОВИЕ намирници!

За секој случај, пред да направите какви било промени во вашата исхрана, консултирајте се со вашиот лекар Најчести болести на тироидната жлезда се хипотироидизмот или забрзана работа на тироидната жлезда, кога произведува премногу хормони, како и хипертироидизам или бавна работа, кога тироидната жлезда произведува премалку хормон. Во двата услови, одредена …

Повеќе »